default-logo

02 KASIM 2018 CUMA / İSTANBUL – SEMERKANT 

İstanbul Atatürk Havalimanı dışhatlar gidiş kontuarında saat 03:45’de  buluşarak bagaj ve check in işlemlerimizi yaptırıyoruz hemen ardından grup sorumlumuzun vereceği yurt dışı çıkış pullarımız ile pasaport kontrolünden geçerek ödüllü Türk hava yollarının TK 372 sefer sayılı uçuş ile Semerkant’a 06:00’ hareket ediyoruz. Yerel saat ile 12:20’de ineceğimiz Semerkant havalimanından işlemlerimiz ardından doğruca; miladi 810 yılında Buhara’nın Hoca İsmail Kasabasında dünyaya gelen meşhur Hadis alimi İmam Buhari hazretlerinin 870 yılında vefaat ettiği Semerkant hartenk kasabasındaki türbe ve külliyesine geçiyoruz.(Yetişirsek Cuma yoksa öğle namazı kılınacaktır.) Semerkant Şehir turumuza başlıyoruz; Şehrin merkezindeki Unesco dünya kültür miras listesinde yer alan Registan Meydanı olarak adlandırılan Uluğbey Medresesi, Telkari Medresesi ve Sirdari Medreselerinden müteşekkil bu meydan simge yapılardandır(15-17 yy). Ziyaretlerimize Hızır Camii Sarayı, Bibi hanım medresesi, Şah-ı Zinde (Sahabiden Hz. Kuseb İbni Abbas(RA) sonra Uluğbeyin yaptırdığı ve devrinin hem dini hemde ilmi ilimlerinde öncü olan Ali Kuşçu, Bursalı Kadızade Rumi, Gıyaseddin Cemşid gibi isimlerin çalıştığı Rasathaneyi ( 6.yy) doğudan batıya giden ilmin ispatı niteliğinde temaşa edeceğiz. Akşam yemeği için geçeceğimiz yöresel restoranda ata yurdumuzda birbirinden lezzetli yemekleri deneme fırsatı bulacağız. Yemek sonrası Semerkant otelimize transfer ve istirahat.

SEMERKANT ŞEHİR TURU:

Gur Emir Türbesi  |  Registan Meydanı | Bibi Hanım Mescidi ve Türbesi  | Şah-ı Zinde Türbeler  | Uluğbey Rasathanesi | İmam Buhari Türbesi  | İmam Maturidi Hz.  Siyab Lokal Pazarın’da alışveriş.

03 KASIM 2018 CUMARTESİ / SEMERKANT – BUHARA

Semerkant otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası eşyalarımızla çıkarak Emir Timurun ölümüne kadar imparatorluğua başkentlik yapmış Semerkant şehir turumuza devam ediyoruz; yeni güne Altun Silsilesinin halkalarından Hace Muhammed Zahid (ks)’nın hocası Hace Ubeydullahı Ahrar (ks)’nı ziyaretle başlıyoruz buradan Timur imparatorluğunun kurucusu meşhur Türk komutan Timurun türbesine (Gür Emir) geçiyoruz,  Öğlen saatinde yemek için yerel restoranda geçiyoruz. Yemekten sonra ; Hanefî Fakihi ve Fıkıh Usulcüsü olan Te’vîlâtu’l-Kur’ân adlı tefsiri ve Kitâbu’t-Tevhîd adlı kelam eserlerinin yazarı Ebû Mansûr Muhammed bin Muhammed bin Mahmûd el-Mâtürîdî es-Semerkandî, Hanefi meshebinin itikad imamı olarakta geçen İmamı Maturidi hz.lerini ziyaret ediyoruz. Tarihi ve manevi mekanların ziyaretini tamaladıktan sonra yerel halkın hertürlü alışveriş ihtiyacını karşıladıkları Siyab Lokal Pazarında alışveriş için serbest vakit veriyoruz. Özbekistan gözünüzün alabildiği verimli arazilerinde başta ; siyah üzüm, kavun, pamuk olmak üzere bir çok ürün yetişirken mevsiminde 30 kg lık kavunları saplarından yapılmış tutacaklarıyla görebilirsiniz. Ekmeğin ana vatanında çeşit çeşit leziz ekmekleri doğal halleriyle tadma fırsatınız olacaktır. Pazarda taze kuruyemişlerden alarak orta asya lezzetlerini yakınlarınıza da götürebilirsiniz. Akşam yemeği için restoranta geçiyoruz. Yemek sonrası konforlu ve hızlı Afrosiab treni ile 21:04’de dünyanın en eski ve köklü şehirlerinden Buhara’ya hareket ediyoruz. Sadece 1,5 saat sürecek olan yolculuğumuz sonrası Buharadaki eski şehir bölgesindeki otantik otelimize transfer olarak istirahat ediyoruz.

04 KASIM 2018 PAZAR / BUHARA

Buhara otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Buhara şehri manevi ziyaretlerimize başlıyoruz; tasavvuftaki köşe taşlarından Nakşibendi tarikatına ismini veren büyük Allah dostu Muhammed Bahâeddîn hz. (ks) kabrine gitmek üzere şehirden hareket ediyoruz. Şehrin dış mahallesi konumunda (9km) olan kabrinin yanından geçerek vasiyeti üzerine önce hocası ve Osmanlı padişahına damat olarak Peygamber Efendimiz(sav) ailesi ile Osmanlı hanedanlığının ikinci kez buluşmasına vesile olan Bursadaki Emir Sultanın babası Seyyid Emir Külal hz (ks) Sühari köyünde ziyaretiyle başlıyoruz. Akabinde Kasrı Arifan diyede adlandırılan Şah Muhammed Bahaeddin Nakşibend hz (ks) külliyesine geldiğimizde yine vasiyeti üzere önce muhterem annelerinin kabrini ziyaret ediyoruz. Burada Turgut ÖZAL döneminden izler taşıyan bir müze dikkatimizi çekiyor ve nihayetinde kendi adını taşıyan mescid külliye ve kabirlerinide ziyaret ediyoruz. (öğlen vakti yemek) Altun silsile olarak bilinen bu zatların yedi tanesine ev sahipliği yapan mübarek Buhara şehrinde tarihe manevi bir yolculukla devam ediyoruz ziyaretlerimize; Muhammed Baba Semmasi hz (ks), Ali Ramiteni hz. (ks), Mahmud Engir Fağnevi hz. (ks), Arif-i Rivgeri hz. (ks) ve Abdulhalik-i Göncdüvani hz.(ks) ile muhteşem halkaları tamamlıyoruz. Bu zatların başlarında dikili olan tuğlar uluu kişi olduklarını ve beş parmağın açık olduğu el simgesi ise İslamın beş şartı üzere yaşadıklarına delalet eden adetler. İslam dinine verdikleri hizmetlerden dolayı Allah onlardan razı olsun. Eski şehirde lebi havuza çok yakın olan otelimizde dinlenme ve serbest zaman. Akşam yemeği için dışarı çıkıyor ve yerel restorantta birbirinden leziz Özbek mutfağını(Buhara plov, Samsa , Özbek mantısı, Maşhurda çorbası vb) yakından tanıyoruz. Lebi havuz etrafında gezerek otelimize geçiyoruz ve geceleme Buhara otelimizde.

BUHARA ŞEHİR TURU:

Ark Kalesi | Leb-i Havuz Külliyes | Bolo Havuz Mescidi | Mir Arab Medresesi | Kalan Minaresi ve Mescidi | Uluğbey Medresesi | Seyyid Emir Külal Hz.|Şah-ı Nakşibend Hz. & Annesi ve 5 altın silsiledeki zaatlar.

05 KASIM 2018 PAZARTESİ / BUHARA – SEMERKANT

Buhara otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından otelimizden valizlerimizle çıkarak Buhara şehir turumuza devam ediyoruz; Unesco kültür miras listesinde bulunan ve ipek yolu üzerinde bulunan Buhara  ikibin yıldan daha eski bir tarihe sahiptir. Orta Asya’daki ortaçağ şehirciliğinin bozulmamış en büyük örneğidir. Uzunca bir dönem İslamiyetin ilim merkezi olarak fenni ve dini ilimlerde birçok alim yetiştirip eserler kazandırmıştır.   Poyi Kalon Kompleksi,  Kalan Minaresi, Mir Arap Medresesi, Bolo Havuz Mescidi, Buhara Ark Kalesi, Lebi Havuz Camisi, Uluğbey Medresesi, İsmail Samani Türbesi, Yazlık Saray, Çar-Minar Medresesi içeren Eski şehir turu sonunda demirciler çarşısından ilgi alanınıza göre el yapımı; makas, kama, kılıç, semaver veya farklı süs eşyaları alabilirsiniz. (öğle yemeği restoranda) . Hicaz bölgesine yırtık ayakkabılarla Hz.Peygamberi (SAV) ziyarete giden bir gruba peygamber efendimiz (sav) kendilerine ayakkabı yapmaları için tüylü bir koyun postu hediye eder. Dönüş yolunda bu hediyeden ayaklarına nasıl giysi yapacaklarını düşünürken “Başın verdiği ayağa giyilmez” diyerek soğuk kışları olan memleketlerinde bu koyun postundan başlarına papak yaparak yöreye özel baş giysinin tarihini anlatırlar. Eğer sizde başınıza bir Özbek papağı veya börk veya uşank almak isterseniz en güzelleri bu çarşılarda bulabilirsiniz. İnsanı kendine hayran bırakan Buhara şehrine aşık olarak veda ediyoruz. Semerkanta dönüş yolculuğu sonrası son gecemizde bizleri Semerkant’ta yöresel müzikler eşliğinde folklor gösterisi ve eşsiz Özbek mutfağının leziz yemekeleriyle Gala gecesi özel programı bekliyor. Muhteşem Orta asya gezimizi taçlandırdığımız bu gece sonunda geceleme Semerkant otelimizde.

06 KASIM 2018  SALI  / SEMERKANT – İSTANBUL

Semerkant otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından otelimizden valizlerimizle son kez çıkarak Semerkant  Uluslararsı Havaalanına transfer oluyoruz(11:30) Bagaj ve Pasaport işlemlerimizin ardından yerel saat ile 13:50’de TK 373 sefer sayılı uçuşumuzla İstanbul’a hareket ediyoruz. İstanbula yerel saat ile 17:05’de inerek unutulmaz bir gezimizi tamamlamış oluyoruz. Üçbey ile gezenbilir..

* Maveraünnehir, Orta Asya’da, Ceyhun (Amuderya) ve Seyhun(Siri derya) nehirleri arasında kalan tarihi bölge. Bugün bu bölge Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistan arasında bölünmüştür.

Altın Silsile ve bölgedeki Zatlar

Semerkant: Hz. Kuseb İbni Abbas(RA) /İmam Buhari/ İmamı Maturidi Hz / Ubeydullahi Ahrar Hz.

Buhara: Abdulhaliki Goncdüvani Hz. / Arifi Rivgeri Hz. /Mahmud Engir Fağnevi Hz. /

Ali Ramitani Hz. / Muhammed Baba Semmasi Hz. /Seyyid Emir Külal Hz. / Bahaüddin Nakşibend Hz.

Pakete Dahil olan hizmetlerimiz;

 • İstanbul Semerkant İstanbul THY uçak bileti
 • Sabah öğle ve akşam yemekleri (karşılanan gün akşam yemeği ile başlar)
 • 4 gece otel konaklaması
 • Türkçe Rehberlik hizmetleri
 • Yurt dışı çıkış harcı
 • Yurt dışı sağlık ve seyahat sigortası
 • Hızlı tren ile Semerkant Buhara bileti
 • Klimalı otobüsle tüm trasnferler

Fiyata dahil olmayan hizmetlerimiz;

 • İstanbul dışındaki şehirlerin iç hat bağlantı ücretleri
 • Şöför ve rehber bahşiş ücretleri
 • Turda belirtilmeyen her türlü ekstra

İki Kişilik Odalarda kişi Başı: 999 Euro

Tek kişi Oda farkı: 120 Euro

 

THY

  1 TK 372 L  FR 02NOV  ISTSKD KK45  0600 1220

  2 TK 373 L  TU 06NOV  SKDIST KK45  1350 1705

 

+90  532 208 224

1196 Toplam Ziyaret 1 Bugün Ziyaret
Translate »