default-logo

2020 yıl Özbekistan Kültür ve İnanç Programı

Buhara – Semerkand Taşkent – Ürgenç – Hiva – Buhara

7 gece 8 gün

29 Mart, 05-12-19- Nisan, 31 Mayıs, 07-14-21 Haziran,

06-13-20-27 Eylül, 04-11-18-25 Ekim 2020

* 2020 İslam Kültür Başkenti Buhara * 2020 Türk Dünyası Kültür Başkenti Hiva*

1.GÜN: Pazar * İstanbul è Buhara

İstanbul Sabiha Gökçen (SAW) havalimanı dış hatlar gidiş peronunda saat 12:00’de grubumuzla buluşarak bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından özel izinle Türkiye’den Özbekistan Buhara şehrine tek direk uçan Özbekistan Devlet Hava yollarına ait uçağımız ile 14:45 de başlayan seyahatimiz yerel saat ile 21:00’de Buhara havaalanına iniyoruz(4 saat 15 dk uçuş süremiz, +2 saat yerel saat farkı). Karşılama ardından istirahat için otelimize transfer oluyoruz.

 

2.GÜN: Pazartesi * Buhara Gücdüvan – Rivger – Fağne – Ramitan – Kasrı Arifan

Sabah Buhara otelde alacağımız kahvaltı sonrası çıkış yaparak Altın silsile imamlarının ziyaretine silsiledeki sıra üzere başlıyoruz:

Hz. Abdülhalık-ı Gücdüvani (ks), Hz. Arif-i Rivgeri (ks), Hz. Mahmud İncir-i Fağnevi (ks), Hz. Ali Ramiteni (ks), Hz. Muhammed Baba-ı Semmasi (k.s) den sonra Şah-ı Nakşibendi hz.’lerinin vasiyeti üzerine önce hocası Emir Külal Hz. türbesini, ardından muhterem annelerinin türbesi ve sonunda gezimizin belki de en önemli noktası olan Şah-ı Nakşibendi hz. türbe ve külliyesi ziyaret edilmesi.

 

Program içeriğinde öğle ile akşam yemekleri yöresel restorantlarda alınacaktır ve konaklama Buhara otelimizde.

 

3.GÜN: Salı * Buhara – Semerkand

Sabah Buhara otelde alacağımız kahvaltı sonrası eşyalarımızla çıkarak Buhara şehir turu ile programımızda;

Leb-i havuz, Poyi Kalon Kompleksi, Kalon Minaresi, Mir Arap Medresesi, Ark Kalesi, İsmail Samani Türbesi, Eyüb Peygamber Türbesi , Çar-Minar Medresesi, yazlık saray, Taki Telpak Furuşan, Taki Zergeran, Nasrettin hoca heykeli , Taki Sarrafan Kapalı çarşıları ve ipek üretim tesislerini yerinde görüp dileyen misafirlerimizin hediyelik alışveriş yapması için vakit verilecektir. Akşam yemeğimizi aldıktan sonra tren istasyonuna geçerek Afrosiyob hızlı treni ile Semerkanda trasnfer oluyoruz.

Semerkand karşılama ardından otele transfer ve istirahat.

 

4.GÜN: Çarşamba * Buhara – Semerkand

Sabah Semerkand otelde alacağımız kahvaltı sonrası  turumuza başlıyoruz.

Hoca İsmaili köyünde medfun Kuranı Kerimden sonraki en sahih kitap olan Sahihi Buharinin müellifi  altı büyük Hadis imamının en müşhuru olan İmam Buhari hz. lerinin türbe, külliye ve yeni yapılan hadis bilimleri merkezini ziyaret ettikten sonra, Registan Meydanı’nda bulunan üç medrese: Uluğbey, Tilla Kari ve Şirdar Medreseleri, Uluğbey Rasathanesi sonrası, Altın silsilenin bu şehirdeki halkası Ubeydullâh-ı Ahrâr Hz.(ks.) türbe ziyareti ardından, Sahabe efendilerimizden Şâh-ı Zinde (Kusem bin Abbas) (RA) türbesi, Hz. Hızır Mescidi, Bibi Hanım Mescidi , itikat imamı İmam Maturidi hz. türbesinden sonra otelimize geçiyoruz.

 

Program içeriğinde öğle ile akşam yemekleri yöresel restorantlarda alınacaktır. Ayrıca akşam yemeğinden sonra dileyen misafirlerimizle Registan meydanında 3D ışık gösterisine ücretsiz katılabileceklerdir.

5.GÜN: Perşembe * Semerkand – Taşkent

Semerkant otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından yine hızlı tren Afrosiyob ile bu kez başkent Taşkent’e transfer oluyoruz. Hızlı trenimizin konforlu ortamında maveraünnehrin bereketli topraklarını müşahede etme fırsatını da buluyoruz.
Taşkente varışımız ardından şehir turumuz başlıyor; Zengi Ata türbesi ve külliyesi, Hazreti İmam kompleksi, 7.yüzyılda Hz.Osman (RA) efendimize ait Mushafı şerif, Emir Timur tarafından 15.yüzyılda getirilen Kutsal KURAN’ın dört orijinal el yazısından biri saklandığı yer ziyareti. Ak Mescid ve Kökeltaş medresesi ziyareti sonrası Çorsu pazarında serbest zaman ve istirahat için otele transfer.

Program içeriğinde öğle ile akşam yemekleri yöresel restorantlarda alınacaktır ve konaklama Taşkent otelimizde.

6.GÜN: Cuma * Taşkent – Ürgenç – Hiva

Taşkent otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından iç hat uçuş ile 2020 Türk Dünyası Kültür Başkenti Hiva’ya doğru hareket ediyoruz.

Ürgenç şehrine inen uçağımız yaklaşık bin km büyük çöllerinde yer aldığı mesafeyi 1,5 saat gibi kısa bir zamanda alarak bize daha çok gezi imkanı kazandırıyor. Tarihi hive şehri Ürgençe sadece 40 km.

Hive şehrinde otelimize yerleşip abdestlerimizi tazeliyerek Cuma namazı için bu tarihi şehrin surlarından içeri giriyoruz. Selçuklunun doğduğu bu şehir filim setleri gibi Sizi tarihte bir yolculağa çıkartıyor.

Hive şehirinde gezi ve ziyaretlerimiz arasında:

İçhan Kalesi, Kunya Ark kompleksi, Muhammed medresesi, inşaatı bitirilemeyen 26 metre yükseklikteki görkemli Kalta Minor Minaresi, Pehlivan Mahmut Türbesi, Hoca İslam Camisi ve Müzesi, Tashauli Sarayı ve Haremi , Taş hovlu sarayı, Hoca İslam minaresi, Cuma mescidi ,Ak mescid göreceklerimizden başlıcaları arasında yer alacak.

Program içeriğinde öğle ile akşam yemekleri yöresel restorantlarda alınacaktır ve konaklama Hiva otelimizde.

7.GÜN: Cumartesi * Hiva – Ürgenç – Buhara

Hiva otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından bu sefer Şark treni ile Hiva’dan Buhara’ya transfer oluyoruz. Yolculuk esnasında bu coğrafyayı karadanda görme imkanını buluyor ve Buharaya gelerek Özbekistanın inci şehirlerini baştan sona tamamlamış oluyoruz.

Buhara da karşılama akabinde unutulan hediyelikleri almak için dönüş öncesi alışveriş için Buhara’nın en meşhur yerel halk pazarına giderek; çekirdeksiz siyah üzüm, ince kabuk badem gibi şifa kaynağı envai çeşit kuru yemişler ile ayrıca merakı olan misafirlerimiz yöreye has dobbi, karakul, kalpak gibi giyim aksesuarlarının orjinallerini bu pazarda çok uygun fiyata bulabileceklerdir. Alışverişle tamalayacağımız gün sonunda Buhara otelde istirahat.

Program içeriğinde öğle ve akşam yemekleri yöresel restorantlarda alınacaktır.

8.GÜN: Pazar * Buhara – İstanbul (SAW)

Buhara otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası eşyalarımızla çıkış yaparak Buhara havalimanına trasnfer oluyoruz. Bagaj ve pasaport işlemlerimiz ardından Özbekistan devlet hava yollarına ait uçak ve firmamıza ait özel izinle Buhara’dan kalkan ilk ve tek  Türkiye uçuşu ile yerel saat 11:15’te başlayan uçuşımuz İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına yerel saat ile 01:30’da inerek unutulmaz Özbekistan ziyaretimizi tamamlıyoruz.

(4 saat 15 dk uçuş süremiz, -2 saat yerel saat farkı)

 

Pakete dahil olan hizmetler;

 • 4 yıldız Grand Buhara, Atlas vb otellerde 7 gece konaklama (TP)
 • Sabah kahvaltıları, öğle yemekleri ve akşam yemekleri
 • Türkçe Rehberlik hizmetleri
 • 2019 model Yutong 53 kişilik klimalı vb otobüslerle tüm trasnferler,
 • Programda belirtilen müze ve ören yerleri giriş ücretleri,
 • Altın Silsile ziyaretleri 8 piran (Şehir dışları dahil)
 • Buhara Semerkand arası Afrosiyob Hızlı tren bileti
 • Semerkand Taşkent arası Afrosiyob Hızlı tren bileti
 • Taşkent Ürgenç arası iç hat uçak bileti
 • Hiva Buhara arası Şark tren bileti
 • Özbekistan Devlet Hava yolları İstanbul (IST) Semerkand gidiş ve Buhara Sabiha Gökçen (SAW) dönüş çift yön yurt dışı uçak bilet ücreti,

 

Hariç Olan Hizmetler:

 • Yurt dışı çıkış harcı 50 TL
 • Sağlık ve seyahat sigortası
 • Türkiye içi İstanbul’a kadar olan yurt içi ulaşım
 • Programda belirtilmeyen her türlü ekstra
 • Rehber ve şöför bahşişleri

 

 

10 Toplam Ziyaret 1 Bugün Ziyaret
Translate »