default-logo

Maveraünnehre yolculuk…

8 gece 9 gün 17 – 25 Eylül 2021

 

Özbekistan – Kazakistan Kültür ve İnanç Tur Programı

Urgenç – Hiva – Buhara – Semerkand Taşkent – Türkistan – Yesi

* 2020 İslam Kültür Başkenti Buhara * 2021 Türk Dünyası Kültür Başkenti Hiva*

* İmam Maturidi * İmam Buhari * Ahmedi Yesevi ve Altın Silsile *

 

 

16.Eylül.2021 – Perşembe

Ankara’dan katılacak misafirlerimiz, Esenboğa havalimanı iç hatlar gidiş terminalinde saat 22:00’de buluşarak THY TK- 2183 sefer sayılı İstanbul uçuşu ile saat 23:25’de hareket edip, İstanbul havalimanına 00:45’de inerek transit, İstanbul’dan katılacak misafirlerimiz, İstanbul havalimanı dış hatlar gidiş terminalinde saat 23:00’de buluşarak bagaj ve pasaport işlemleri sonrasında;

1.GÜN: 17.Eylül.2021 – Cuma * Ankara – İstanbul è Urgenç – Hiva

THY TK-262 sefer sayılı Urgenç uçuşu ile saat 02:10’da hareket edip, takriben 3 saat 45 dakikalık bir uçuş ve yerel saat farkı ile Özbekistan Urgenç şehrine 07:55 sularında iniyoruz. (+2 saat yerel saat farkı). Karşılama ardından istirahat için Hiva’daki otelimize transfer oluyoruz.

Cuma saatine kadar istirahat sonrası geç kahvaltı alarak Cuma namazlarımızı Harzemşahların ve Selçukluların çıktığı tarihi Hiva Şehrinin sur içindeki ulu camilerinde eda ederek mistik gezimize başlıyoruz. Hiva şehrinde gezi ve ziyaretlerimiz arasında: İçhan Kalesi, Kunya Ark kompleksi, Muhammed medresesi, inşaatı bitirilemeyen 26 metre yükseklikteki görkemli Kalta Minor Minaresi, Pehlivan Mahmut Türbesi, Hoca İslam Camisi ve Müzesi, Tashauli Sarayı ve Haremi , Taş hovlu sarayı, Hoca İslam minaresi, Cuma mescidi ve Ak mescit göreceğimiz yerler arasında başlıcalarıdır. Program içeriğinde öğle yemeği yöresel restoranda alınacaktır ve akşam yemeği Harezm Valiliği heyetinin de katılımıyla konaklayacağımız Hiva otelimizde grubumuza özel bir program ile icra edilecektir.

2.GÜN: 18.Eylül.2021 – C.tesi * Hiva – Urgenç – Harezm

Sabah Hiva otelde alacağımız kahvaltı sonrası, 2021 Türk Dünyası Kültür Başkenti Hiva’nın bağlı olduğu Harezm şehri ve Urgenç şehrine geçerken yol üzerinde inanç tur merkezi Şavat’a uğrayarak; Akhun Baba Medresesi (Niyaz Muhammed Akhun Türbesi), Daşkıncan Baba Türbesi, Yusuf Hemedani hz (KS) kompleksi, Seyyid Aladdin (Necmettini Kübra hz halifesi) turlarımız icra edilecektir. Bölgeden geçen abı derya nehri ve bazı tarihi eserlerin ziyareti sonrası otelimize dönüş. Program içeriğinde istenilirse Urgenç üniversitesi ve Harezm Valiliği de ziyaret edilebilecektir.

3.GÜN: 19.Eylül.2021 – Pazar * Hiva – Buhara

Sabah Hiva otelde alacağımız kahvaltı sonrası çıkış yaparak, bölgeye adını veren Maveraünnehr (ikinehir arası) bereketli topraklarda yapacağımız tren yolculuğu için Hiva tren istasyonuna transfer oluyoruz. 08:30–13:30 Buhara tren istasyonunda karşılama sonrası otelimize transfer. Öğle yemeği ve biraz istirahat sonrası Buhara şehir turu ile programımızda; Leb-i havuz, Poyi Kalon Kompleksi, Kalon Minaresi, Mir Arap Medresesi, Ark Kalesi, İsmail Samani Türbesi, Eyüb Peygamber Türbesi, Çar-Minar Medresesi, yazlık saray, Taki Telpak Furuşan, Taki Zergeran, Nasrettin hoca heykeli, Taki Sarrafan Kapalı çarşıları ve vaktimizin elverdiği ölçüde ipek üretim tesislerini yerinde görüp dileyen misafirlerimizin hediyelik alışveriş yapması için vakit verilecektir. Akşam yemeği Buhara Valiliği heyetinin de katılacağı özel bir program yine otelimizde icra edilecektir.

4.GÜN: 20.Eylül.2021 – P.tesi * Buhara Gücdüvan – Rivger – Fağne – Ramitan – Kasrı Arifan

Sabah Buhara otelde alacağımız kahvaltı sonrası çıkış yaparak Altın silsile imamlarının ziyaretine silsiledeki sıra üzere başlıyoruz: Hz. Abdülhalık-ı Gücdüvani (ks), Hz. Arif-i Rivgeri (ks), Hz. Mahmud İncir-i Fağnevi (ks), Hz. Ali Ramiteni (ks), Hz. Muhammed Baba-ı Semmasi (k.s) den sonra Şah-ı Nakşibendi hz.’lerinin vasiyeti üzerine önce hocası Emir Külal Hz. türbesini, ardından muhterem annelerinin türbesi ve sonrasında gezimizin önemli noktalarından olan Şah-ı Nakşibendi hz. türbe ve külliyesi ziyaret edilecektir. Ziyaretlerimizi tamamlayıp meşhur Buhara siyah üzümü ve birbirinden leziz kuruyemişleri alabileceğimiz Siyob pazarına geçiyoruz. Alışveriş sonrası Buhara otelimize transfer. Program içeriğinde öğle yemeği paket (lunch-box) olarak akşam ise yöresel lezzetlerden Buhara otelimizde veya lokantada olacaktır.

5.GÜN: 21.Eylül.2021 – Salı * Buhara – Semerkand

Sabah Buhara otelden erken çıkış yapıp Afrasiyab hızlı treni ile Semerkand’a geçiyoruz. 05:00–06:30 otelde alacağımız kahvaltı sonrası kısa bir istirahat sonrası Semerkand turumuza başlıyoruz; ilk olarak İtikat imamımız İmam Maturidi hz. ardından Hoca İsmaili köyünde metfun Kuranı Kerimden sonraki en sahih kitap olan Sahihi Buhari’nin müellifi altı büyük Hadis imamının en meşhuru olan İmam Buhari hz. leri’nin türbe, külliye ve yeni yapılan hadis bilimleri merkezini ziyaret ettikten sonra, Registan Meydanı’nda bulunan üç medrese: Uluğbey, Tilla Kari ve Şirdar Medreseleri, Uluğbey Rasathanesi sonrası, altın silsilenin bu şehirdeki halkası Ubeydullâh-ı Ahrâr Hz.(ks.) türbe ziyareti ardından otelimize dönüyoruz. Asırlık ilim merkezi Semerkand Üniversitesi ve sonra Valilik ziyaretiyle temaslarımızı gerçekleştiriyoruz. Akşam yemeğimizi aldıktan sonra dileyen misafirlerimizle Registan meydanında 3D ışık gösterisine ücretsiz katılabileceklerdir.

6.GÜN: 22.Eylül.2021 – Çarşamba * Semerkand – Taşkent

Kahvaltı sonrası Semerkand otelden eşyalarımızla ayrılarak önce kalan ziyaretlerimizi tamamlıyoruz; Peygamber (sav) efendimizin yeğeni ve emriyle bu bölgeye gelen Sahabe efendimiz Kusem bin Abbas (RA) türbesi ki Özbekler buraya Şâh-ı Zinde yani Yaşayan Sultan demektedirler. Buradan Hz. Hızır Mescidi ve Bibi Hanım Mescidi  sonra tren istasyonuna geçerek Afrasiyab hızlı treni ile Taşkent’e transfer oluyoruz. 18:00–20:00 Taşkent karşılama ardından otele transfer ve akşam yemeği. Akşam yemeğinde T.C. Taşkent Büyükelçimiz ve TİKA koordinatörümüz ile temaslar.

7.GÜN: 23.Eylül.2021 – Perşembe * Taşkent

Başkentte kahvaltımız ardından şehir turumuz başlıyor; Zengi Ata türbesi ve külliyesi, Hazreti İmam kompleksi, 7.yüzyılda Hz. Osman (RA) efendimize ait Mushafı şerif, (Emir Timur tarafından 15. yüzyılda getirilen Kutsal KURAN’ın dört orijinal el yazısından birinin saklandığı yeri ziyaret) Ak Mescid ve Kökeltaş medresesi ziyareti sonrası Çorsu pazarında serbest zaman. Özbekistan’daki son günümüzde unutulan hediyelikleri almak için Taşkent’in en meşhur yerel halk pazarına giderek; çekirdeksiz siyah üzüm, ince kabuk badem gibi şifa kaynağı envai çeşit kuru yemişler ile ayrıca merakı olan misafirlerimiz yöreye has dobbi, karakul, kalpak gibi giyim aksesuarlarının orijinallerini bu pazarda uygun fiyata bulabileceklerdir. Alışverişleri tamamlayacağımız gün sonunda otele transfer ve akşam yemeği.

 8.GÜN: 24.Eylül.2021 – Cuma * Özbekistan/Taşkent – Kazakistan/Çimkent – Türkistan (Yesi)

Taşkent otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Kazakistan sınırına doğru aracımızla hareket ediyoruz, yol üzerinde Çimkent şehrini gördükten sonra nihai ziyaretimizin ev sahibi, Anadolu’nun manevi mimarlarından Hoca Ahmedi Yesevi hazretlerinin şehri Türkistan diğer adıyla Yesi’ye geliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Diyanet Vakfı tarafından türbenin yanına yaptırılan Hoca Ahmed Yesevi camiinde Cuma namazlarımızı eda edip, Ahmed Yesevi hazretlerinin manevi huzurlarına çıkıyoruz. Buradan Hoca Ahmed Yesevi’nin adını taşıyan 1991 yılında kurulan Uluslararası Kazak-Türk Üniversitesi ziyaretimizi gerçekleştirip otelimize geçiyoruz.

9.GÜN: Cumartesi * Kazakistan/Türkistan – İstanbul/Türkiye

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında yeni açılan Hazret Sultan Uluslararası havalimanından yeni THY direk uçuşu TK-257 sefer sayılı uçuşu ile yerel saat ile 09:45’de hareket ederek, yaklaşık 5 saat 15 dakikalık bir uçuş sonrası İstanbul havalimanına yine yerel saat ile 12:00 sularında iniyoruz.  Ankara’ya devam edecek misafirlerimiz transit olarak, THY TK-2154 sefer sayısı 14:00 uçuşu ile devam ediyorlar.

Tur Ücreti:

İstanbul çıkışlı            1.199. Euro

 

Ankara çıkışlı             1.299. Euro

 

Tek kişi oda farkı            280. Euro (8 gece için)

 

 • Aynı odada 12 yaş altı çocuk misafirler için lütfen fiyat sorunuz.
 • Türkiye Cumhuriyeti Pasaportlarına Özbekistan ve Kazakistan Vize gereksinimi olmayıp seyahat tarihinden en az 7 ay geçerlilik süresi şartı bulunmaktadır.

 

Pakete dahil olan hizmetler:

 • THY yurt içi ve yurt dışı ekonomi sınıfı uçak biletleri
 • 4 yıldız Grand Buhara, Atlas vb otellerde 8 gece konaklama (TP)
 • Sabah kahvaltıları, öğle yemekleri ve akşam yemekleri
 • Türkçe profesyonel Rehberlik hizmeti
 • Tüm transferler (2019 model Yutong vb 53 kişilik klimalı otobüslerle)
 • Programda belirtilen müze ve ören yerleri giriş ücretleri
 • Altın silsile ziyaretleri 8 piran (şehir dışları dahil)
 • Hiva-Buhara arası Şarq tren bileti
 • Buhara-Semerkand arası Afrasiyab hızlı tren bileti
 • Semerkand-Taşkent arası Afrasiyab hızlı tren bileti
 • Sağlık ve seyahat sigortası (30 bin Euro teminatlı)
 • Kazakistan sınır geçiş işlemleri
 • Üçbey Turizm asistanlık hizmeti

Hariç olan hizmetler:

 • Yurt dışı çıkış harcı 50 TL
 • Taşkent – Türkistan karayolu ile planlanmış olup uçak konulursa ilave edilecektir.
 • Urgenç Buhara arası şark treni ile planlanmış olup iç hat uçuş konulursa ilave edilecektir.
 • 3 Şehir ara geçişinde kullanılacak hızlı trenlerde sınıf yükseltme ücretleri (isteğe bağlı)
 • Pasaport ve vize harçları
 • Programda belirtilmeyen her türlü ekstra
 • Rehber ve şöför bahşişleri

Acente havayolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, 28/09/1955 Lahey Protokolüne tabidir. Uçuş öncesinde saatler değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir. Yurtdışı gezilerinde en az 7 ay geçerli pasaport olması mecburidir. Uçağın ineceği şehre göre parkurlarda değişiklikler olabilir. Havayolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan Acente sorumlu tutulamaz. Acente gerekli gördüğü durumlarda, tur güzergahını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar. Acente, kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirme hakkını saklı tutar. Programlarda belirtilen geziler bazı nedenlerden dolayı belirtilen gün/günler dışında başka bir gün yapılabilir. Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından Acente sorumlu tutulamaz. 3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olup 3. yatak standart yataktan küçüktür. Çocuk indirimi sadece 2 yetişkin yanında kalan çocuklar için belirli yaş aralığı için geçerlidir.Acente program içeriği aynı kalmak şartı ile sıralamayı local rehber, hava şartları, tatil günleri vb sebeplere isnaden değişitirme hakkına sahiptir. 

Not:

– Afrosiyab hızlı trenlerinde her seferde 6 adet first class yer olup kişi başı ekstra 40 Euro, ayrıca 18 adet business class yer olup kişi başı ekstra 25 Euro bilet fark ücreti bulunmaktadır. Üç ayrı tren seferi ara geçişinde özel olarak upgrade isteyen yolcuların 45 gün öncesinde bilet satışa çıktığında taleplerini ödemesi ile yazılı iletmeleri ve her bilet için farkları kabul etmeleri halinde bu işlem gerçekleştirilebilecektir.

– Urgenç-Buhara şehirleri arası haftanın bazı günleri iç hat uçuş olabilmektedir. İlgili tarihte bu sefer olur ise seyahat süresi 5 saatten 1 saate düşeceği için tren yerine bu ara geçişi tren biletine kişi başı 66 Euro fark vererek gerçekleştirilmesi mümkün olabilir. Uçak biletleri seyahat tarihinden 45 gün önce alınması gerekmektedir.

Turumuza katılmak isterseniz 15 Temmuz 2021 tarihine kadar ön kayıt yaptırabilirsiniz. Gelen talebe göre en az 20 en fazla 40 kişilik bir gezi heyeti oluşturulması planlanmaktadır. Heyetimiz teşekkül ettiğinde 31 Temmuz 2021 tarihine kadar aşağıda belirtilen Euro hesaplarına katılacak kişilerin Adı, Soyadı ve Pasaport Numaraları açıklaması ile TUR ücretlerin yatırılması istenecektir.

HESAB ADI

ATEŞGÜL İNŞAAT EMLAK OTOMOTİV GIDA TEKSTİL SAĞLIK HİZMETLERİ SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.

EURO (€) IBAN NO

TR34 0020 6000 5402 3640 3901 02

Tur ile ilgili tüm detaylar ve ön kayıt için A sınıfı seyahat Acentesi ÜÇBEY TURİZM yetkilisi H. Hulusi GÜLSEREN’i

(0 533 318 27 76 – 0 312 425 88 44)

 arayabilirsiniz.

THY UÇUŞ BİLGİLERİ

GİDİŞ

UÇUŞ KALKIŞ VARIŞ SÜRE
 TK2183

Türk Hava Yolları

Boeing 737-800 Dar gövde

23:25

Ankara, Türkiye (ESB)

Ankara Esenboğa Havalimanı

00:45

17 Eylül Cuma

İstanbul, Türkiye (IST)

1s 20d
Aktarma & Uçak değişikliği İstanbul, Türkiye 1s 25d
 TK262

Economy Promosyon (W)

Türk Hava Yolları

Airbus A321 Dar gövde

02:10

17 Eylül Cuma

İstanbul, Türkiye (IST)

İstanbul Havalimanı

07:55

17 Eylül Cuma

Ürgenç, Özbekistan (UGC)

Ürgenç Havalimanı

3s 45d

 

DÖNÜŞ

 

UÇUŞ KALKIŞ VARIŞ SÜRE
 TK257

Türk Hava Yolları

Boeing 737-900 Dar gövde

09:45

Türkistan, Kazakistan (HSA)

Hazret Sultan Ul. Havl

12:00

İstanbul, Türkiye (IST)

İstanbul Havalimanı

5s 15d
Aktarma & Uçak değişikliği İstanbul, Türkiye İstanbul Havalimanı 2s
 TK2154

Türk Hava Yolları

Boeing 737-800 Dar gövde

14:00

İstanbul, Türkiye (IST)

İstanbul Havalimanı

15:15

Ankara, Türkiye (ESB)

Ankara Esenboğa Havalimanı

1s 15d

Not: Bu Tur Programına Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı Üyeleri ve yakınları kayıt yaptırabilirler. Aynı programın bir sonraki haftaki turu genel kayıt mümkündür.

108 Toplam Ziyaret 1 Bugün Ziyaret
Translate »