default-logo
Seyahat Tarihi: AÇIK TARİHLİ TURLAR
Yer: ÖZBEKİSTAN

1X8A5962

ORTA ASYA’NIN KALBİ ÖZBEKİSTAN’A YOLCULUK

6 gün / 4 gece

GÜZERGAH: İstanbul – Taşkent  –Buhara  –  Semerkant  ––  Taşkent –İstanbul

GÜN 1 – SALI: İSTANBUL – TAŞKENT

İstanbul Atatürk Havalimanı dış hatların yolcu salonunda 20:00’da buluşuyoruz. Check-in, gümrük ve pasaport işlemlerinden sonra saat 22:45’te HY274 sayılı uçuş ile Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e hareket ediyoruz.

GÜN 2 – ÇARŞAMBA: TAŞKENT

Yerel saatle sabah 05:20’de Taşkent’e iniş yapıyoruz. Bagaj ve gümrük işlemlerimizden sonra tur rehberi ve soför tarafından karşılanıyor ve özel araç ile konaklayacağımız otele geçiyoruz. Otele yerleştikten sonra istirahat ve otelde kahvaltı yapıyoruz.

12:30’da otelden çıkış yapıyoruz ve oğle yemeği için yerel restorana hareket ediyoruz. Öğle yemeğinin ardından rehber eşliğinde Taşkent şehir turuna başlıyoruz. Taşkent Özbekistan’ın başkentidir  ve özbekçe’den “taş sehir” olarak tercüme edilir.  Nüfusu 3 milyon olan Taşkent, Orta Asya’nın en büyük şehri.

Taşkent’te gezilecek yerler: Hazreti İmam külliyesi, Barak Han medresesi, Kaffal Şaşi türbesi, Hz. Osman’ın El yazma Kuran- i Kerim orjinal mushafı, Kökeldaş medresesi, Çarşı pazarı, Bağımsızlık meydanı, Amir Timur meydanı, Opera ve Tiyatro binalari.

Turumuzu ve akşam yemeğimizi tamamlayıp otelimize dönüyoruz. Serbest zaman ve Taşkent’teki otelde geceleme.

GÜN 3 – PERŞEMBE:  TAŞKENT – SEMERKANT

Erken kahvaltı  sonrası otelden çıkış yapıyoruz ve  07:00’de Taşkent tren istasyonuna geçiyoruz. 08:00’de “Afrosiyab” hızlı treniyle UNESCO Dünya Miras Alanları listesinde yer alan Semerkant’a  doğru hareket ediyoruz. 10: 10’da Semerkant’a varıyoruz, özel aracımızla karşılanıyor ve şehir turuna başlıyoruz. Semerkant dünyanın en eski şehirlerinden biri olup 2700 yıllık tarihe sahiptir. İpek Yolu’nun kalbi, en önemli ticaret ve siyaset merkezi olmuş bir kenttir. Tahminen M.Ö V. yüzyılda şekillenmiştir. XIV-XV.yüzyıllarda Timur İmparatorluğu’nun başkenti olmuştur.

Semerkant’ta gezilecek yerler: Registan Meydanı, Göri Emir Türbesi, Şahi Zinde Külliyesi, İmam Maturidi türbesi, Hoca Ubeydullah Ahrar K.s. türbesi. Şehir gezisi arasında öğle yemeği için zaman ayırıyoruz.

Akşam yemeğinden sonra otelimize dönüş ve dinlenmek için serbest zaman. Bu gece Semerkant’teki otelde geceleme.

GÜN 4 – CUMA: SEMERKANT – BUHARA

Kahvaltıdan sonra otelden çıkış yapıyoruz ve Semerkant turuna devam ediyoruz. Orta Asya’deki en büyük cami – Bibi Hanum camisini geziyoruz. Cami yanındaki Siyab pazarında alış veriş zamanı. Semerkant şehrinden 25 km mesafede olan İmam Buhari Hz.türbesine ziyaret ediyoruz ve burda cuma namazı kılanlar için zaman ayırıyoruz. Öğle yemeğimizi tur esnasında yerel bir restoranda alıyor ve Buhara’ya doğru yola çıkıyoruz. Buhara ilçesinde olan Gücdevan şehrinde Abdülhalık Gücdevani Ks. Türbesini ziyaret ediyoruz. Akşamüstü saatlerinde Buhara’ya varıyoruz. Buhara yerel restoranında akşam yemeğinden sonra konaklayacağımız otele geçiyoruz. Otele yerleşiyoruz ve dinleniyoruz.

GÜN 5 – CUMARTESİ: BUHARA

Kahvaltı sonrası Buhara şehir turuna başlıyoruz. Buhara Orta Asya’nın en eski yerleşim bölgelerinden biri olup, zengin kültür mirasina sahiptir. Türk İslam dünyasının en önemli alimleri, bilgilerinin yetiştiği sehirlerden biridir. Şehrin yaşı en az 2500 yıllık olduğu tahmin edilmektedir. Buhara her zaman önemli ticeret ve kültür merkezi olmuştur. Şehirde bulunan tarihi yapılar nedeniyle şehir Unesco’nun dünya mirasi listesinde yer almaktadır.

Bugün Nakşibendi K.s. ve validelerinin türbe ve külliyerenine ziyareti planlanmıştır. Sonra Buhara’ya girişinde Buhara emirin yazlığı “Setorai-Mohi- Hosa” yi geziyoruz. Öğle yemeğinden sonra Labi Havuz külliyesi, Nadir Divanbegi Medresesi, Nadir Devanbegi hanakasi, Toki Saraffon, Toki Telpakfuruşon, Toki Zargaron gezileriyle devam ediyoruz. Akşam yemeğimizi yerel bir restoranda aldıktan sonra konaklayacağımız otele geciyoruz.

GÜN 6 – PAZAR: BUHARA – TAŞKENT

Kahvaltıdan sonra öğle saatı 12’ye kadar alış veriş için serbest zaman olacak. Öğle yemeğinden sonra Samaniyler türbesi, Uluğ Bey Medresesi, Mir Arab Medresesi, Poyi Kalon Külliyesi, Kalon Minaresi, Kalon Camisi, Abdülazizhan Medresesine geziler olacaktır. Yerel bir restoranda alacağımız akşam yemeğinden sonra başkent Taşkent’e gitmek üzere saat 20:30’da Buhara havalımanına transfer ediliyoruz. 21:55 tarifeli uçağıyla Taşkent’e gidiyoruz. 23:00 Taşkent’e varıyor ve otel lobisinde havaalana transfere kadar  dinlenmeye geçiyoruz.

PAZARTESİ: TAŞKENT – İSTANBUL

Otelden gece 2:30’da çıkış yapıp Taşkent Havaalanın Dış Hatlar terminaline transfer ediliyoruz. Check-in ve pasaport işlemlerimizden ardından  05:05’te HY271 sefer sayılı uçuş ile İstanbul’a hareket ediyoruz.  09:00’da İstanbula iniş yapıyoruz. Böylece bir baştan başa Özbekistan gezimizi de sonlandırıryoruz ve bir başka seyahatte sizinle yeniden buluşmak dileğiyle vedalaşıyoruz.

FİYATA DAHİL OLANLAR;

 • İstanbul – Taşkent – İstanbul uçak biletleri

 • Programda belirtilen otellerde cift kişilik odalarda konaklama ve kahvaltı

 • Klimalı özel araçlarla programda belirtilen tüm transferler

 • Taşkent – Buhara iç hatlar uçak bileti

 • Semerkant – Taşkent “AFROSIYOB” hızlı tren bileti

 • Tüm yemekler: oğle ve akşam yemekleri

 • Vize davetiyesi ve konsolosluk ucretti

 • Tur programı boyunca Türkçe bilen yerel rehberlik hizmeti

 • Bütün giriş ücretleri dâhil olmak üzere programda belirtilen şehir turları

 • Tur programı boyunca soguk sıcak içecek ikramları

Konaklama opsiyonları:          

 • Taşkent: Miran Internationl **** Wyndham otel ( önceki Dedeman Silk Road otel) **** veya benzeri;

 • Semerkand: Registan Plaza otel **** , Asia Semerkant otel **** veya benzeri;

 • Buhara: Asia Buhara otel ****, Nodir Devonbegi Butik otel veya benzeri.

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR

 • Dileyen misafirlerimiz için Buharada “ALTIN SILSILE ZIYARETI” (Ali Ramitani K.s., Arif-i Rivegeri K.s., Mahmud-i İncirfagnevi K.s., Muhammed Baba Semması K.s., turbelerinin ziyaretleri) – Euro 25 kisi basi

     *   Kayıtta gecikenler için (son 24 gün içinde) münferit vize farkı -Euro 55 

YouTube’den Üçbey Turizm’in Videolarına erişmek için Abone Ol!

1050 Toplam Ziyaret 1 Bugün Ziyaret
Translate »