default-logo

 Maveraünnehre yolculuk…

8 gece 9 gün 17 Eylül – 25 Eylül 2021

 

Özbekistan – Kazakistan Kültür ve İnanç Tur Programı Urgenç – Hiva – Buhara – Semerkand – Taşkent – Türkistan – Yesi * 2020 İslam Kültür Başkenti Buhara * 2021 Türk Dünyası Kültür Başkenti Hiva* * İmam Maturidi * İmam Buhari * Ahmedi Yesevi ve Altın Silsile *

16.Eylül.2021 – Perşembe

Ankara’dan katılacak misafirlerimiz, Esenboğa havalimanı iç hatlar gidiş terminalinde saat 22:00’de buluşarak THY TK- 2183 sefer sayılı İstanbul uçuşu ile saat 23:25’de hareket edip, İstanbul havalimanına 00:45’de inerek transit, İstanbul’dan katılacak misafirlerimiz, İstanbul havalimanı dış hatlar gidiş terminalinde saat 23:00’de buluşarak bagaj ve pasaport işlemleri sonrasında;

1.GÜN: 17.Eylül.2021 – Cuma

* Ankara – İstanbul  Urgenç – Hiva THY TK-262 sefer sayılı Urgenç uçuşu ile saat 02:10’da hareket edip, takriben 3 saat 45 dakikalık bir uçuş ve yerel saat farkı ile Özbekistan Urgenç şehrine 07:55 sularında iniyoruz. (+2 saat yerel saat farkı). Karşılama ardından istirahat için Hiva’daki otelimize transfer oluyoruz.

Cuma saatine kadar istirahat sonrası geç kahvaltı alarak Cuma namazlarımızı Harzemşahların ve Selçukluların çıktığı tarihi Hiva Şehrinin sur içindeki ulu camilerinde eda ederek mistik gezimize başlıyoruz. Hiva şehrinde gezi ve ziyaretlerimiz arasında: İçhan Kalesi, Kunya Ark kompleksi, Muhammed medresesi, inşaatı bitirilemeyen 26 metre yükseklikteki görkemli Kalta Minor Minaresi, Pehlivan Mahmut Türbesi, Hoca İslam Camisi ve Müzesi, Tashauli Sarayı ve Haremi , Taş hovlu sarayı, Hoca İslam minaresi, Cuma mescidi ve Ak mescit göreceğimiz yerler arasında başlıcalarıdır. Program içeriğinde öğle yemeği yöresel restoranda alınacaktır ve akşam yemeği Harezm Valiliği heyetinin de katılımıyla konaklayacağımız Hiva otelimizde grubumuza özel bir program ile icra edilecektir.

2.GÜN: 18.Eylül.2021 – C.tesi * Hiva – Urgenç – Harezm – Buhara

Sabah Hiva otelde alacağımız kahvaltı sonrası eşyalarımızla çıkış yaparak, 2021 Türk Dünyası Kültür Başkenti Hiva’nın bağlı olduğu Harezm şehri ve Urgenç şehrine geçerken yol üzerinde inanç tur merkezi Şavat’a uğrayarak; Akhun Baba Medresesi (Niyaz Muhammed Akhun Türbesi), Daşkıncan Baba Türbesi, Yusuf Hemedani hz (KS) kompleksi, Seyyid Aladdin (Necmettini Kübra hz halifesi) turlarımız icra edilecektir. Bölgeden geçen abı derya nehri ve bazı tarihi eserlerin ziyareti sonrası program içeriğinde istenilirse Urgenç üniversitesi ve Harezm Valiliği de ziyaret edildikten sonra akşam yemeğimizi yöresel bir restorantta alıyoruz. Urgenç havalimanına transfer oluyoruz. 22:20’de Özbekistan havayollarına ait Taşkent sefer sayılı uçuşu grubumuz için Buhara’ya inerek uzun çölü kısa sürede geçmemizi sağlıyorlar. Buhara havalimanından otelimize transfer ve istirahat.

3.GÜN: 19.Eylül.2021 – Pazar * Buhara
Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası , Buhara şehir turu ile programımızda; Leb-i havuz, Poyi Kalon Kompleksi, Kalon Minaresi, Mir Arap Medresesi, Ark Kalesi, İsmail Samani Türbesi, Eyüb Peygamber Türbesi, Çar-Minar Medresesi, yazlık saray, Taki Telpak Furuşan, Taki Zergeran, Nasrettin hoca heykeli, Taki Sarrafan Kapalı çarşıları ve vaktimizin elverdiği ölçüde ipek üretim tesislerini yerinde görüp dileyen misafirlerimizin hediyelik alışveriş yapması için vakit verilecektir. Ayrıca Buharanın en meşhur Siyob halk pazarına giderek; çekirdeksiz siyah üzüm, ince kabuk badem gibi şifa kaynağı envai çeşit kuru yemişler ile ayrıca merakı olan misafirlerimiz yöreye has dobbi, karakul, kalpak gibi giyim aksesuarlarının orijinallerini bu pazarda uygun fiyata bulabileceklerdir. Alışveriş sonrası Buhara Akşam yemeği Buhara Valiliği heyetinin de katılacağı özel bir program yine otelimizde icra edilecektir.

4.GÜN: 20.Eylül.2021 – P.tesi * Buhara – Gücdüvan – Rivger – Fağne – Ramitan – Kasrı Arifan

Sabah Buhara otelde alacağımız kahvaltı sonrası çıkış yaparak Altın silsile imamlarının ziyaretine silsiledeki sıra üzere başlıyoruz: Hz. Abdülhalık-ı Gücdüvani (ks), Hz. Arif-i Rivgeri (ks), Hz. Mahmud İncir-i Fağnevi (ks), Hz. Ali Ramiteni (ks), Hz. Muhammed Baba-ı Semmasi (k.s) den sonra Şah-ı Nakşibendi hz.’lerinin vasiyeti üzerine önce hocası Emir Külal Hz. türbesini, ardından muhterem annelerinin türbesi ve sonrasında gezimizin önemli noktalarından olan Şah-ı Nakşibendi hz. türbe ve külliyesi ziyaret edilecektir. Ziyaretlerimiz sonrası otelimize transfer. Program içeriğinde öğle yemeği paket (lunch-box) olarak akşam ise yöresel lezzetlerden Buhara otelimizde veya lokantada olacaktır.

5.GÜN: 21.Eylül.2021 – Salı * Buhara – Semerkand

Sabah Buhara otelden erken çıkış yapıp Afrasiyab hızlı treni ile Semerkand’a geçiyoruz. 05:00–06:30 otelde alacağımız kahvaltı ve kısa bir istirahat sonrası Semerkand turumuza başlıyoruz; ilk olarak İtikat imamımız İmam Maturidi hz. ardından Hoca İsmaili köyünde metfun Kuranı Kerimden sonraki en sahih kitap olan Sahihi Buhari’nin müellifi altı büyük Hadis imamının en meşhuru olan İmam Buhari hz. leri’nin türbe, külliye ve yeni yapılan hadis bilimleri merkezini ziyaret ettikten sonra, Registan Meydanı’nda bulunan üç medrese: Uluğbey, Tilla Kari ve Şirdar Medreseleri, Uluğbey Rasathanesi sonrası, altın silsilenin bu şehirdeki halkası Ubeydullâh-ı Ahrâr Hz.(ks.) türbe ziyareti ardından otelimize dönüyoruz. Asırlık ilim merkezi Semerkand Üniversitesi ve sonra Valilik ziyaretiyle temaslarımızı gerçekleştiriyoruz. Akşam yemeğimizi aldıktan sonra dileyen misafirlerimizle Registan meydanında 3D ışık gösterisine ücretsiz katılabileceklerdir.

6.GÜN: 22.Eylül.2021 – Çarşamba * Semerkand – Taşkent

Kahvaltı sonrası Semerkand otelden eşyalarımızla ayrılarak önce kalan ziyaretlerimizi tamamlıyoruz; Peygamber (sav) efendimizin yeğeni ve emriyle bu bölgeye gelen Sahabe efendimiz Kusem bin Abbas (RA) türbesi ki Özbekler buraya Şâh-ı Zinde yani Yaşayan Sultan demektedirler. Buradan Hz. Hızır Mescidi ve Bibi Hanım Mescidi sonra tren istasyonuna geçerek Afrasiyab hızlı treni ile Taşkent’e transfer oluyoruz. 18:00– 20:00 Taşkent karşılama ardından otele transfer ve akşam yemeği. Akşam yemeğinde T.C. Taşkent Büyükelçimiz ve TİKA koordinatörümüz ile temaslar.

7.GÜN: 23.Eylül.2021 – Perşembe * Özbekistan/Taşkent – Kazakistan/Türkistan

Başkentte kahvaltımız ardından eşyalarımızla otelimizden ayrılarak şehir turumuz başlıyor; Hazreti İmam kompleksi, 7.yüzyılda Hz. Osman (RA) efendimize ait Mushafı şerif, (Emir Timur tarafından 15. yüzyılda getirilen Kutsal KURAN’ın dört orijinal el yazısından birinin saklandığı yeri ziyaret) Ak Mescid ve Kökeltaş medresesi ziyareti sonrası Kazakistanın Türkistan Şehrine uçmak üzere Taşkent havalimanına transfer oluyoruz. 14:15 uçuşu ile takribi bir saat onbeş dakikalık uçuş sonrası Türkistan’a yeni yapılan havalimanında karşılanarak otelimize transfer oluyoruz.

8.GÜN: 24.Eylül.2021 – Cuma * Kazakistan/ Türkistan (Yesi)

Türkistan otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası mubarek Cuma günü nihai ziyaretimizin ev sahibi, Anadolu’nun manevi mimarlarından Hoca Ahmedi Yesevi hazretlerinin kabir ve külliyesinin bulunduğu Yesi’ye geçiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Diyanet Vakfı tarafından türbenin yanına yaptırılan Hoca Ahmed Yesevi camiinde Cuma namazlarımızı eda edip, Ahmed Yesevi hazretlerinin manevi huzurlarına çıkıyoruz. Buradan Hoca Ahmed Yesevi’nin adını taşıyan 1991 yılında kurulan Uluslararası Kazak-Türk Üniversitesi ziyaretimiz ve çevre gezilerimizi gerçekleştirip otelimize geçiyoruz. Akşam yemeğimiz otelimizde.

9.GÜN: Cumartesi * Kazakistan/Türkistan – İstanbul/Türkiye

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında yeni açılan Hazret Sultan Uluslararası havalimanından yeni THY direk uçuşu TK-257 sefer sayılı uçuşu ile yerel saat ile 09:45’de hareket ederek, yaklaşık 5 saat 15 dakikalık bir uçuş sonrası İstanbul havalimanına yine yerel saat ile 12:00 sularında iniyoruz. Ankara’ya devam edecek misafirlerimiz transit olarak, THY TK-2154 sefer sayısı 14:00 uçuşu ile devam ediyorlar.

Bir başka TDPV gezi organizasyonunda buluşmak dileğiyle, gezenbilir…

Pakete dahil olan hizmetler:

 THY yurt içi ve yurt dışı ekonomi sınıfı uçak biletleri(Upgrade isteyen yolcular kendileri yaptıracaktır.)

 Özbekistan Havayolları Urgenç – Buhara iç hat ekonomi sınıfı uçak bileti

 Kazakistan FlyArystan Taşkent – Türkistan uluslararası ekonomi sınıfı uçak bileti

 Belirtilen ekli otellerde vb otellerde 8 gece konaklama (TP)

 Sabah kahvaltıları, öğle yemekleri ve akşam yemekleri

 Türkçe profesyonel Rehberlik hizmeti

 Tüm transferler (2019 e 2020 model Yutong vb 53 kişilik klimalı otobüs)

 Programda belirtilen müze ve ören yerleri giriş ücretleri

 Altın silsile ziyaretleri 8 piran (şehir dışları dahil)

 Buhara-Semerkand arası ekonomi sınıfı Afrasiyab hızlı tren bileti(Business clas upgrade +25 Euro)

 Semerkand-Taşkent arası ekonomi sınıfı Afrasiyab hızlı tren bileti(Business clas upgrade +25 Euro)

 Sağlık ve seyahat sigortası (30 bin Euro teminatlı)

 Özbekistan ve Kazakistan sınır giriş işlem vergileri

 Üçbey Turizm asistanlık hizmeti

Hariç olan hizmetler:
 Yurt dışı çıkış harcı 50 TL

 Şehirler arası hızlı tren geçişinde sınıf yükseltme ücretleri (isteğe bağlı)

 Pasaport ve vize harçları

 PCR testi (Uçuşa 71 saat kala yaptırılıp İngilizce döküm alınacaktır)

 Programda belirtilmeyen her türlü ekstra

 Rehber ve şöför bahşişleri

Acente havayolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, 28/09/1955 Lahey Protokolüne tabidir. Uçuş öncesinde saatler değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir. Yurtdışı gezilerinde en az 7 ay geçerli pasaport olması mecburidir. Uçağın ineceği şehre göre parkurlarda değişiklikler olabilir. Havayolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan Acente sorumlu tutulamaz. Acente gerekli gördüğü durumlarda, tur güzergahını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar. Acente, kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirme hakkını saklı tutar. Programlarda belirtilen geziler bazı nedenlerden dolayı belirtilen gün/günler dışında başka bir gün yapılabilir. Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından Acente sorumlu tutulamaz. 3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olup 3. yatak standart yataktan küçüktür. Çocuk indirimi sadece 2 yetişkin yanında kalan çocuklar için belirli yaş aralığı için geçerlidir.Acente program içeriği aynı kalmak şartı ile sıralamayı local rehber, hava şartları, tatil günleri vb sebeplere isnaden değişitirme hakkına sahiptir.

 

THY UÇUŞ BİLGİLERİ

GİDİŞ

UÇUŞ  KALKIŞ VARIŞ SÜRE
TK2183 Türk Hava Yolları

Boeing 737-800 Dar gövde

21:55

Ankara, Türkiye (ESB)
Ankara Esenboğa Havalimanı

23:15
17 Eylül Cuma
İstanbul, Türkiye (IST)
1s 20d
Aktarma & Uçak değişikliği İstanbul, Türkiye
TK262
Economy Promosyon (W)
Türk Hava Yolları
Airbus A321 Dar gövde
02:10
17 Eylül Cuma
İstanbul, Türkiye (IST)
İstanbul Havalimanı
07:55
17 Eylül Cuma
Ürgenç, Özbekistan (UGC)
Ürgenç Havalimanı
3s 45d

DÖNÜŞ

UÇUŞ  KALKIŞ VARIŞ SÜRE
TK257
Türk Hava Yolları
Boeing 737-900 Dar gövde
09:45
Türkistan, Kazakistan (HSA)
Hazret Sultan Ul. Havl
12:00
İstanbul, Türkiye (IST)
İstanbul Havalimanı
5s 15d
Aktarma & Uçak değişikliği İstanbul, Türkiye İstanbul Havalimanı
2s
TK2154
Türk Hava Yolları
Boeing 737-800 Dar gövde
14:00
İstanbul, Türkiye (IST)
İstanbul Havalimanı
15:15
Ankara, Türkiye (ESB)
Ankara Esenboğa Havalimanı
1s 15d

 

38 Toplam Ziyaret 1 Bugün Ziyaret
Translate »