default-logo
Seyahat Tarihi: AÇIK TARİHLİ TURLAR
Yer: BOSNA HERSEK

bojna

BOSNA HERSEK ZİYARET PROGRAMI

Saraybosna/ Koniç /Mostar/Blagay /Poçiteli/Prusaç

Ankara-İstanbul-Saraybosna – Saraybosna- İstanbul-Ankara

1.Gün  ANKARA / İSTANBUL / SARAYBOSNA

Ankara Esenboğa Havalimanında saat 06:45’de grubumuzla buluşup  Pegasus Havayollarının  PC 103 sefer sayılı uçağı ile saat 08:10’da İstanbula uçuyoruz, saat 09:00’da  varacağımız  Sabiha Gökçen Havlimanından Pegasus Havayollarının PC 729 sefer sayılı 10:15 uçağı ile Saraybosnaya hareket ediyoruz, 11:10’da saat farkı ile Saraybosna’ya varış. (Saatlerimizi 1 saat geri alıyoruz.) Havalimanında karşılama sonrasında Başçarşı’ya hareket, Öğle yemeğinin ardından Saraybosna turumuza Avrupa’nın en müstesna ve şehrin kalbinin attığı Başçarşı gezimizle başlıyoruz.Sırasıyla Gazi Hüsrev Bey Camii Gazi Hüsrev bey türbesi, saat kulesi, Kurşunlu medresesi, Tito’nun ateşi, Savaşta bombalanan pazar, Kovaçi şehitliğinde bulunan Aliya İzetbegoviç’in anıt mezarı,Tarihi sebil, Esnaf cami sonrasında serbest zaman, Dileyen misafirlerimiz ile birlikte Moriç handa sunumuyla ünlü Boşnak kahvesi içiyoruz. Ardından İnat Evi, Fatih Camii, At meydanı ve I. Cihan Harbi’ni başlatan Latin Köprüsü’nün gördükten sonra Akşam yemeği olarak Boşnak kebabı  yedikten sonra Otel’e hareket konaklama.

2.Gün    MOSTAR / BLAGAY / POÇİTELİ

Otel’de alınan sabah kahvaltısından sonra Mostar’a hareket ediyoruz. (Saraybosna – Mostar 75 km / 2 saat) yol üzerinde bulunan Koniç köprüsünü görüp yola devam ediyoruz, Unesco koruması altında olan eski Osmanlı köyü Poçitel’in gezilmesi. Şişman İbrahim Paşa Camii ve medresesini, Poçiteli kalesi, Saat kulesi, Tarihi Osmanlı evleri ve hamamını gördükten sonra Blagay’da meşhur alabalık ile öğle yemeği, ardından  Buna Nehri’nin kaynağının görülmesi ve Halveti Tekkesinin ziyaret edilmesinin ardından Mostarın merkezinde bulunan tarihi camilerin ve dünyanın en ünlü köprüsünün görülmesi. Mostar Köprüsü; Neretva Nehri üzerinde Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilmiş olup, yapımında 456 kalıp taş kullanılmıştır. Köprü, şehre de adını vermiştir. Mostar Köprüsü, yüzyıllar boyunca Bosna’da hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolü olmuştur.Mostar gezimizi tamamlayarak  Saraybosna’ya hareket ediyoruz, Saraybosna dönüş yolu üzerinde akşam yemeği olarak meşhur kuzu çevirme ardından Saraybosna’ya varış ve otelimizde dinlenme

3.Gün Pazar  SARAYBOSNA / PRUSAÇ

Otelde erken alacağımız açık büfe kahvaltıdan sonra Saraybosnadan Ayvaz dede şenliklerine katılmak için Prusaça  hareket ediyoruz, yaklaşık 3-3,5 saat sürecek yeşillerle dolu görselliği ruhu dinlendiren yolculuğumuzun ardından prusaça varıyoruz ve  şenliklerin yapıldığı yere hareket ediyoruz. Şenlikler için serbest zaman  (11.00-17.00 arası) 17.00’de Otobüsümüzde buluşup Saraybosna’ya hareket ediyoruz, akşam yemeğimizi Saraybosnada alıp sonrasında Otelimizde konaklama.

4.Gün   SARAYBOSNA / İSTANBUL / ANKARA

Otel’de alınan sabah kahvaltısından sonra valizlerimizle beraber ayrılıyoruz, Saraybosna’da İki buçuk yıl şehrin bütün ihtiyaçlarının karşılandığı ve Savaş zamanında şehre giriş çıkışların yapıldığı tünel ve müzeyi ziyaret edip, İğman dağı eteklerinde bulunan Vrela bosna sular gözü parkında gezinti  yapyıktan sonra öğle yemeğimizi yiyip Saraybosna Havalimanı’na hareket. Pegasus Havayollarının PC 730 tarifeli uçağı ile saat 15.55’de İstanbul’a uçuş (1 saat 55 dakikalık uçuş)  ve 18.50’de İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanına varış, hiç durmadan iç hatlar kısmına geçerek saat19:55’de Pegasus Havayollarının PC 110 sefer sayılı uçağı ile Ankaraya hareket saat 20:55’de Ankaraya varıyoruz  ve turumuzun sona ermesi.



 

YouTube’den Üçbey Turizm’in Videolarına erişmek için Abone Ol!

678 Toplam Ziyaret 1 Bugün Ziyaret
Translate »