default-logo

BÜYÜK BALKAN TURU VE AYVAZ DEDE ŞENLİKLERİ 2019

7 Gece 8 Gün

KOSOVA – MAKEDONYA – ARNAVUTLUK – KARADAĞ – BOSNA HERSEK

5 ÜLKE – VİZESİZ 

Üsküp – Priştine – Prizren – Kalkandelen – Manastır – Resne – Ohrid – Elbasan – Tiran- İşkodra – St. Stefan – Budva – Kotor – Trebinje – Poçitel – Blagay – Mostar – Prusac – Travnik – Saraybosna

 

1.Gün: 24 Haziran  Ankara – İstanbul – Üsküp

Ankara Esenboğa Havalimanında grubumuzla  saat 05:30’da buluşarak 07:05 deki İstanbul uçuşumuzu takiben aktarma yaparak 10:25’de İstanbul dan Üsküpe uçuyoruz, saat farkı ile 11:00’da   Üsküp’e varıyoruz. Üsküp Şehir Gezisi başlıyor. Ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın doğum yeri olan Üsküp’te göreceğimiz yerler arasında Üsküp Kalesi, Saat Kulesi, Türk Çarşısı, İsa Bey Camii, Mustafa Paşa Camii, Murat Paşa Camii, Kapan Han, Sulu Han, Kurşumlu Han, Davut Paşa Hamamı, Karpoş Meydanı, Taş Köprü’sü, Vardar Nehri, Makedonya Meydanı, Büyük İskenderin Heykeli, Zafer Kapısı bulunmaktadır. Ziyaretlerimizin ardından Türk çarşısın’da alışverişleriniz için serbest zaman. Şuşka biberi, ustrumca yer fıstığı, çarıklar, çeşitli el işi hediyelikler alabileceklerimiz arasında. Otele yerleşme, akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

2.Gün: 25 Haziran Üsküp – Priştine – Prizren – Üsküp

Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından Kosova’ya gidiyoruz. Sultan 1. Murat Türbesi veya Meshed-i Hüdavendigar Kosova’nın Priştine – Mitroviça yolu üzerinde Priştine’ye 6 km mesafede yer alir. Osmanlı Devleti padişahlarından Sultan I. Murad Han’ın savaşta şehit olması sonrasında iç organlarının gömüldüğü yerdir. Güzel anılar ile beraber Prizren’e harekete ediyoruz. Balkanlar’ın belki de en güzel ve en şirin kentlerinden birisi olan ve Osmanlıların 37 cami inşa ettikleri Prizren’de göreceğimiz ilk eser süslemeleriyle ünlü Sinan Paşa Cami’dir. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tarafından son dönemlerde restore edilen Gazi Mehmet Paşa Hamamı’nı ziyaret ettikten sonra serbest zaman. Serbest zamanın bitiminde Üsküb’e hareket. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

 3.Gün:26 Haziran Üsküp – Kalkandelen – Manastır – Resne – Ohri

 Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından Makedonların Tetova olarak adlandırdığı, bizim tarihimizde Kalkandelen olarak bildiğimiz şehre gideceğiz. Burada dünyaca ünlü Alaca Cami ve külliyesinde bulunan medrese, İpek Yolu üzerinde kurulmuş 500 yıllık Harabati Baba Bektaşi tekkesi görülecek yerler arasındadır. Manastır (Bitola) kent gezimiz sırasında; Türk Çarşısını, Bedesten’i, İshak Camini, Yeni Cami’yi ve Atatürk’ün mezun olduğu Askeri İdadi ile Atatürk Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Resne’de Terakki’nin en ünlü 3 simasından biri ve Türk Yunan savaşındaki faydaları nedeni ile üne kavuşan  Resne’li Niyazi’nin Sarayını ziyaret ediyoruz. Ohri’ya vardığımızda Türk Çarşısı, Halveti Tekkesi, Eski Çınar, Roma Dönemi Antik Şehir kalıntısı, Ayasofya Klisesi, Safranbolu evlerine benzeyen evler, Samoil Kalesi, Yeni Carşı görülecek yerler arasındadır otele yerleşme, akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

 

4.Gün: 27 Haziran  Ohri – Sv.Naum – Elbasan – Tiran – İşkodra

Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından UNESCO nun Doğa ve Kültür Mirası Listesindeki Arnavutluk ile Makedonya arasında sınır oluşturan muhteşem Ohri Gölünü ziyaret. Ohri gölünde tekne turumuz başlıyor. 1 saat 15 dakikalık bir yolculukla St.Naum bölgesine varıyoruz. Buradaki manzara adeta nefesinizi kesecek niteliktedir. Strugada bulunan  Drim Nehirin kaynaklarına sandal ile yapacağınız muhteşem bir gezinti ile olağan üstü güzelliklerle karşılaşıyoruz. Bu güzellikleri gördükten sonra Arnavutluk’un başkenti Tiran‘a doğru yola çıkacağız. Tiran’da yapacağımız panoramik turda, Ethem Bey Camii, Saat Kulesi, İskender Bey Heykeli ve Meydanı, Janna Nehri görülecek yerler arasındadır. Turumuzun bitiminde İşkodra’ya geçiyoruz. Turun bitiminde akşam yemeği ve otelimizde konaklama.

 

5.Gün: 28 Haziran  İşkodra – St.Stefan – Budva – Kotor –Poçitel – Mostar

Otel’de alınan sabah kahvaltısının ardından Karadağ’a geçiyoruz. Yol üzerinde zamanında balıkçıların yerleşim alanı olan bir adanın kamulaştırılması ve sonrasında Singapur’lu zengin bir işadamına satılması ile günümüzde restorasyon çalışmalarıyla turizme kazandırılan muhteşem St.Stefan’ı panoramik olarak tepeden görebileceğiniz bir yerde mola vereceğiz. Karadağın ünlü turizm merkezi Budva’ya varıyoruz. Budva’da yapacağımız yürüyüş turunda Stari Grad (eski şehir merkezi) ve kaleyi gezeceğiz . Avrupa Jet Sosyetesinin uğrak yeri olan Kotor Körfezinin nefes kesen manzarası eşliğinde kısa bir yolculuğun ardından ikinci durağımız, önemli tarih ve doğa cenneti ve turistik cazibe merkezi durumunda bulunan Kotor. Burada Stari Grad’da (Eski Şehir-Kale) yürüyerek yapacağımız turda bu şirin beldeyi tanıyacaksınız. Karadağ’dan Bosna Herseğe geçip uygun restore edilmiş Türk izlerini taşıyan tarihi Türk köyü Poçiteli’yi ziyaret ediyoruz. Mostara varış ve konaklayacağımız otelimize geçip akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

6.Gün: 29 Haziran Mostar-Blagaj-Mostar

 Otel’de alınan sabah kahvaltısının ardından Gözlere güzellik veren ruhları dinlendiren 550 yıldır yaşayan Alperenler Tekkesini Ziyaret ve saniyede 52 bin litre kaynayan suyun mağaradan doğup buna nehrini oluşturan kıyısında Neretva nehrinde Türk çayı yudumlama keyfi. Blagay tekkesinden tekrar Mostar’a geçip Tarihi Mostar Köprüsünü ziyaret. Eski şehrin kaybolmayan ve yıpranmayan eserlerinden tarihi Koski Mehmet Bey Camii ve Çarşı’yı ziyaret ettikten sonra Mostarın güzellikeriyle serbest zaman ve otele geçip, akşam yemeği konaklama.

7.Gün 30 Haziran  Mostar -Prusac – Travnik – Saraybosna

 Otel’de alınan sabah kahvaltısının ardından  Prusac’a dogru yola devam ediyor ve 509 Senei devriyesinde Ayvaz Dede şenliklerine katılıyoruz. Ayvaz Dede Şenlikleri, Prusac kasabaları ve Ajvatovica dağında düzenledikleri şenliklerdir. Ayvaz dede, Manisa Akhisar’dan gelen ve Bogomiller`in yaşadığı bu dağı yurt tutan bir Alperen derviştir. Değirmencilikle uğraşır ve kısa zamanda tüm Boşnakların sevgisini kazanır. Uzun süren kuraklık döneminde Boşnaklar, çaresizlik içinde Ayvaz dedeye başvururlar. Ajvatovicadaki büyük kaya, suyun önünde büyük bir engeldir. Boşnaklar, Ayvaz dede`den bu suyu isterler. Ayvaz dede inzivaya çekilir ve 40 gün 40 gece dua ve ibadetle Allah`a yakarır. 40. gün o heybetli kaya ( 50m x 70 m boyutlarında ) ortadan ikiye yarılır ve Boşnaklar suya kavuşur. Bu rivayete göre Boşnaklar bu tecelli sonunda Müslüman olmuşlardır. Sonra Travnik şehrine doğru devam ediyoruz. Travnik Kaleyi ziyaret ediyoruz ve akşama doğru Saraybosna’ya varış. Otelimize yerleşme, akşam yemeği ve konaklama.

8.Gün: 1 Temmuz  Saraybosna – İstanbul – Ankara

 Otel’de alınan sabah kahvaltısının ardından çıkış işlemi yaparak bavullarımızla birlikte otelden ayrılıyor ve ilk önce Boşnaklar için damarı olan tüneli görüyor ve buradan Saraybosna’nın su kaynağı İgman Dağı’nın eteklerindeki Vrelo Bosna’da (Bosna Nehrinin kaynağı) ve şehir merkeze geçerek Aliya izetbegoviç’in anıt mezarının bulunduğu şehitliği ziyaret. Avrupa’nın en müstesna çarşısı Baş çarşı’da, Osmanlı döneminden beri eğitimine ara vermeden devam eden Kurşunlu Medresesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey’in Camisini ziyaret. Ferhadija caddesinde gezinti. Bosna Savaşında günlerce yanan, milyonlarca el yazması eserin yok edildiği kütüphane, Orjinal güneş sistemli saati ile Saat Kule, Katolik katedrali, Ortodoks kiliseleri ve Musevi Sinagogunu görme, Fatih Sultan Mehmet’e hediye edilen Hünkar Cami’ni, Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olarak bilinen Latin (Hünkar) Köprüsünü görme, at meydan da gezinti (eski hipodrom), Osmanlı Çeşmesi’nden su içme, Saraybosna şehir manzarasını seyir ardından serbest zaman. Rehberimizin belirttiği zamanda buluşma ve hava alanına transfer. 17:35 da kalkacak uçağımızla İstanbul aktarması yaparak  gece 01:00 da Ankaraya iniyoruz ve Güzel anılarımızla turumuz nihayet buluyor.

FİYATA DAHİL OLANLAR

-ANKARA-İSTANBUL / İSTANBUL –ÜSKÜP /  SARAYBOSNA-İSTANBUL / İSTANBUL-ANKARA

(4 ADET UÇAK BİLETİ)

– 5 ÜLKE SINIR GEÇİŞLERİ VE GÜMRÜK İŞLEM HARÇLARI

-SABAH KAHVALTILARI VE AKŞAM YEMEKLERİ

-TÜRKÇE REHBERLİK HİZMETİ

-TUR BOYUNCA LÜKS SETRA MARKA OTOBÜS İLE ULAŞIM

-SEYAHAT VE SAĞLIK POLİÇESİ

-YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI

-Manastırda Kemal Atatürk müze giriş ücreti

-Ohri bot turu

-Ohri Milli park’ta sandal keyfi

-Kotor  Eski Şehire giriş ücreti

-Travnik kale giriş ücreTİ

-Saraybosna  Savaş Tünelİ giriş ücreti.

-Saraybosna  Vrelo Bosna parkı giriş ücreti

 

OTEL KONAKLAMALARI 7 GECE (booking puanı 8 ve üzeri oteller tercih edilmiştir)

1/2  Gün; HOLIDAY INN OTEL 5*  Üsküp  https://www.ihg.com/holidayinn/hotels/us/en/skopje/skpmp/hoteldetail?cm_mmc=YextLocal-_-HI-_-MK-_-SKPMP

3  Gün; Otel SİLEKS 4 *,  Ohri  https://hotelsileks.mk/

4  Gün; Otel ROZAFA 4*,   İşkodra  https://www.hotelrozafa.al/

5/6 Gün; Otel MOSTAR 4* ,  Mostar http://hotelmostar.ba/

7 Gün; Otel Radon Plaza 5* , Saraybosna   http://radonplazahotel.ba/sarajevo-2/

 

 

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR

-UÇAK İÇİ İKRAMLAR

-AKŞAM YEMEĞİNDE SU HARİCİNDE ALINAN TÜM İÇECEKLER

-ÖĞLE YEMEKLERİ

-TUR PROGRAMINDA YAZMAYAN TÜM EKSTRALAR

-OTELDE VE TUR ESNASINDA YAPACAĞINIZ ŞAHSİ HARCAMALAR

 

KİŞİ BAŞI ÜCRET 800 €.

TEK KİŞİLİK ODA FARKI 249 €

Çocuk Ücreti İçin İrtibata geçebilirsiniz.

131 Toplam Ziyaret 1 Bugün Ziyaret
Translate »