default-logo

İSTANBUL ÇIKIŞLI BİLECİK, KURŞUNLU KÖYÜ
1. GÜN Sabah 06.30 Kadıköy Evlendirme Dairesi buluşma ve hareket. Yaklaşık 4 saatlik yolculuğumuz ardından Birecik Kurşunlu Köyü’ne ulaşıyoruz. Köye vardığımız yol yorgunluğumuzu sıcak bir çay ile attıktan sonra işe koyuluyoruz. Kurşunlu köyünde Mayıs Ayı Şakayık ve Kekik zamanı. Bizler’de doğanın verdiği bu armağanları, toplayacağız. Tüm gün doğada olacağız. Akşam köyde bizi misafir edecekleri evlerimize yerleşeceğiz.
2. GÜN Sabah erkenden uyanıyoruz. Ev halkı ile birlikte kahvaltıyı hazırladıktan sonra güne başlıyoruz. Akşam saatlerine kadar köyde yapılması gereken, ekmek,erişte mevsimine göre yapılacak işlere plan dahilinde yapıyoruz. Akşam birlikte yemeğimizi yedikten sonra 18.00 şehrimize doğru yola çıkıyoruz.
Gezimizin sonunda, hayaliniz ile gerçeğinizi, köylü efendinin bu topraklardaki yerinin ve geleceğimizi nasıl inşa edeceğimizin fikirleri için ışık olmasını umut ediyoruz.

TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER • Özel araç ile ulaşım ∙ Köy evlerinde konaklama ve yemekler ∙ Yurt içi Seyahat Sigortası ∙ Profesyonel Rehberlik Hizmetleri
TUR FİYATINA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER Şahsi harcamalar
ÖNEMLİ NOTLAR Anadolu Hasadı Turlarımızda, amacımız, gittiğimiz köyün yaşam şartlarına uyum göstermek. Bu sebeple varolan şartları kabul etmiş sayılırsınız. Köyde ve hasat zamanında verilen uyarılara uymak ile yükümlüyüz.
Yanınızda Köy’de giyilebilecek rahat ayakkabı ve kıyafetlerinizin olmasını öneriyoruz.
Köy evlerinde konaklama oda içerisinde birden fazla kişinin konaklayacağı şekilde olabilir, geziye bunu kabul ederek gelmiş sayılırsınız.

ŞAKAYIK BİTKİSİ VE HASADI Düğünçiçeğigiller familyasından; otsu veya gövdesi odunlaşmıs, çok yıllık bir bitki cinsidir. Yaprakları üç parçalı ve her parça tekrar üç parçadan meydana gelir. Parçaları oluşturan yan yapraklar yumurta veya mızrak şeklinde, kenarları bütün, üst kısmı koyu ve alt kısmı açık yeşil renklidir. Çiçekleri; pembe, kan kırmızısı veya kırmızı renkte olup ortasında sarımsı bir yığın döllenme tozlukları mevcuttur. Birçok çeşidi vardır. Tıbbi şakayık (Ayıgülü, Paeonia officinalis); Mayıs-Haziran aylarında pembe veya kırmızı renkli çiçekler açan, 70 santimetre kadar boyunda, çok yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları derin parçalıdır. Ev ilaçlarında kökleri kullanılır. Toplanması – Saklanması : Çiçekleri solmadan toplanır ve kurutularak kaldırılır. Kökleri ise ilkbaharda veya sonbaharda sökülerek temizlenir ve kurutularak muhafaza edilir. Şayet tentürü yapılacaksa taze olarak kullanılır. Bilinen Bileşimi : Kökünde; uçucu yağ, nişasta, şekerler, paeonol ve peregrinin adlı bir alkaloid vardır. Faydaları : Dinmeyen kanamaları durdurur. Boğaz ağrıları için yapılan gargarası fayda sağlar. Vereme iyi gelir. Temreye sürüldüğünde giderir. Boğmaca ve öksürükte şikayetleri giderir. Sarada da faydalıdır. Sinirleri yatıştırır. Nikris ve kramplarda da faydalıdır. Kullanım Şekli : Bir tatlı kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilerek 5-10 dakika demlemeye bıraktıktan sonra süzülerek içilir. Fakat uzun süreli ve aşırı kullanımı zararlıdır.
KEKİK BİTKİSİ VE HASADI Ballıbabagiller familyasındandır. Güneşli yerleri seven, genellikle çorak topraklarda yetişen çok yıllık bir bitkidir. Boyları 15 – 40 cm arasındadır. Yaprakları karşılıklı, bir sonraki ile ters, oval, eliptik veya yumurta şeklinde, koyu yeşil renkli sapsız veya kısa saplıdır. Çiçekleri geriye doğru çan şeklinde, pembe, pembemsi kırmızı, eflatun veya pembemsi beyaz renktedir. Kökleri saçak şeklinde, gövdenin alt kısmı odunsu ve üst kısmı oldukça sık çatallıdır. Toplanması – Kurutulması : Kekik otu Haziran’dan Ekim’e kadar topraktan 4-5 cm yukarıdan veya sürgünleri kesilerek güneşli havadar yerlerde kurutulur ve ısının 35C°’yi geçmemesine dikkat edilir. Bilinen Bileşimi : Kekikte timol, karvakrol, simol, linalol ve borneol maddelerini içeren % 1 oranında uçucu yağ; acı esanslar, tanen, flavonit ve tripenoit bulunur. Kekik bitkisine hoş kokusunu veren, timol ve karvakrol adlı maddelerdir. Faydaları: İştahı açar, sindirimi kolaylaştırır. Sabah içilen çayı gün boyu zindelik verir. Gaz söktürücüdür, idrar söktürücüdür. Yatıştırıcıdır. Spazm çözücüdür. Solucan (kurt) düşürücü etkisi vardır.T erletici ve balgam söktürücüdür. Soğuk algınlığı, nezle, boğaz ağrıları ve kuru öksürüğün atlatılmasında yararlı olur. Bronşit, boğmaca ve astım tedavilerinde başarıyla kullanılır.

109 Toplam Ziyaret 1 Bugün Ziyaret
Translate »