[google-translator]
default-logo
Seyahat Tarihi: AÇIK TARİHLİ TURLAR
Yer: BOSNA HERSEK - ARNAVUTLUK - MAKEDONYA - KOSOVA - KARADAĞ

BALKAN TURU 6 GECE 7 GÜNDÜZ

Saraybosna-Mostar-Blagay-Poçitel-Trebinje-Kotor-Budva-Bar-Ulcin-Skodra-Tiran-Ohri-Resne-Manastir(Bitola)-Kalkandelen (Tetova)-Üsküp-Prizren-Priştine-Üsküp

1.Gün  Ankara İstanbul Saraybosna

  Ankara Esenboğa havalimanında saat 10:30’da grubumuzla buluşarak Pegasus havayollarının PC 105 sefer sayılı 11:50 uçağı ile bagajlarımızı Saraybosna çıkışlı vererek İstanbula ve yine Pegasus havayollarının PC 729 sefer sayılı tarifeli 14:25 uçağı ile İstanbuldan Saraybosnaya uçuyoruz, Saraybosna havaalanına  saat farkı ile 15:25 de varıp  hemen turumuza başlıyoruz, ilk durağımız  Boşnaklar için savaşta can damarı olan tüneli görüyor ve buradan Saraybosna’nın su kaynağı İgman Dağı’nın eteklerindeki Vrelo Bosna’da (Bosna Nehrinin kaynağını) geziyoruz  ve şehir merkezine geçerek  Aliya İzzetbegoviç’in anıt mezarının bulunduğu şehitliği ziyaret, Avrupanın en müstesna çarşısı Baş çarşı’da Osmanlı döneminden beri eğitimine ara vermeden devam eden Kurşunlu Medresesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey’in Camisini ziyaret ediyoruz. Ferhadija caddesinde gezinti, Bosna Savaşında günlerce yanan ve milyonlarca el yazması eserin yok edildiği kütüphane, Orjinal güneş sistemli saati ile Saat Kulesi, Katolik katedrali, Ortodoks kiliseleri ve Musevi Sinagogunu görme, Fatih Sultan Mehmet’e hediye edilen Hünkar Camiini, Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olarak bilinen Latin (Hünkar) Köprüsünü görme, at meydanında gezinti (eski hipodrom), Osmanlı Çeşmesinden su içme, Saraybosna şehir manzarasını seyir ardından akşam yemeği ve otelimizde  konaklama.

2.Gün  Saraybosna (60km) Konjic (70km) Mostar (15km) Blagay (25km) Pocitel (110km) Trebinje

Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından valizlerimizle birlikte otelden ayrılıyor ve turumuza devam ediyoruz. Mostar yolculuğumuz bazı durulacak noktalarda  molalar vererek    yaklaşık 2.5 saat sürecektir. İlk molamızı Konjic (Konyitz) şehrinde Osmanlıdan günümüze kadar gelmiş restorasyonu Türkiye tarafından yapılan meşhur Konjic (konyitz) koprüsünü görme fırsatımız olacak. Yolculuğumuza Jablanica (Yablanitza) yolu üzerinde Partizan askerleri tarafından sabote edilen Nazi Treni’nin ve yıkılan köprünün panoramik görülmesinin ardından Mostar Şehrinde Bosna tarihinde efsaneleşen Tarihi Mostar  Köprüsünü ziyaret, Eski şehrin kaybolmayan ve yıpranmayan eserlerinden tarihi Koski Mehmet Bey Camisinden Mostar’ı seyir ve  alışveriş icin serbest zaman . Gözlere güzellik veren ruhları dinlendiren 550 yıldır yaşayan Alperenler Tekkesini Ziyaret ve kaynağına hala ulaşılamamış Buna nehri kıyısında Neretva nehrinde  Türk çayı yudumlama keyfi . Ardından aslına uygun restore edilmiş Türk izlerini taşıyan tarihi Türk köyü Poçiteli’yi ziyaret. Kuleye  tırmanış ve Kule başından Neretva nehrini seyretme.Yolumuza devam ederek Trebinje Şehrine varıyoruz, bu şehir Leotar dağı altında yer alır. Kentin içinden nehir Trebisnjica akar. Trebinje  güneş ve çınar ağaçlarının kenti olduğu söyleniyor.  Akşam yemegi ve Trebinje de otelimizde  konaklama .

3.Gün  Trebinje (80km) Kotor (25km) Budva

Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından valizlerimizle  birlikte otelden ayrılıyor ve turumuza devam ediyoruz. Trebinje’yi panoramic olarak görüyor ve Karadağ’a doğru yola çıkıyoruz.  Avrupa Jet Sosyetesinin uğrak yeri olan Kotor Körfezinin nefes kesen manzarası eşliğinde kısa bir yolculuğun ardından ilk durağımız, önemli tarih ve doğa cenneti ve turistik cazibe merkezi durumunda bulunan Kotor. Burada Stari Grad’da (Eski Şehir-Kale) yürüyerek yapacağımız turda bu şirin beldeyi tanıyacaksınız. Buradaki turumuzun ardından Karadağ’ın ünlü turizm merkezi Budva’da yapacağımız yürüyüş turunda Stari Grad (eski şehir merkezi) ve kaleyi gezeceğiz. Daha sonra akşam yemegi ve otelimizde  konaklama.

4.Gün  Budva (200km) Tiran (130km) Ohrid

Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından valizlerimizle  birlikte otelden ayrılıyor ve turumuza devam ediyoruz. Yol üzerinde zamanında balıkçıların yerleşim alanı olan bir adanın kamulaştırılması ve sonrasında Singapur’lu zengin bir işadamına satılması ile günümüzde restorasyon çalışmalarıyla turizme kazandırılan muhteşem St.Stefan’ı panoramik olarak tepeden görebileceğiniz bir yerde mola vereceğiz. İskodra Gölü Arnavutluk ve Karadağ devletleri arasında yer alan Balkan yarımadasındaki en büyük göldür. Gölün Karadağ Devleti sınırları içinde kalan bölümü 1983 yılında milli park ilan edilen alan bölgede yer alır. Daha sonra Arnavutluk’un başkenti Tiran’a doğru yola çıkacağız. Tiran’da yapacağımız panoramik turda,  Ethem Bey Cami, Saat Kulesi, İskender Bey Heykeli ve Meydanı,  Janna Nehri görülecek yerler arasındadır.  Turumuzun bitiminde Ohrid’e hareket ediyoruz. Ohri şehrinde birlikte yapacağımız tur esnasında Türk Çarşısı, Halveti Tekkesi, Eski Çınar, Roma Dönemi Antik Şehir kalıntısı, Ayasofya Kilisesi-Fatih Cami, Safranbolu’ya benzeyen evler,  Samoil Kalesi,  Yeni Çarşı görülecek yerler arasındadır. Daha sonra Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

5.Gün  Ohri (40km) Resne (35km) Manastır (150km) Kalkandelen (50km) Üsküp

Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından valizlerimizle birlikte otelden ayrılıyor ve turumuza devam ediyoruz. İlk önce Resne’ye hareket ediyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan ve İttihat ve Terakki’nin en ünlü 3 simasından biri ve Türk Yunan savaşındaki faydaları nedeni ile üne kavuşmuş olan Resne’li Niyazi’nin Sarayını ziyaret ediyoruz. Manastır(Bitola) kenti gezerken; Türk Çarşısını, Bedesten’i, İshak Camini, Yeni Cami’yi,  ve Atatürk’ün mezun olduğu Askeri İdadi’yi ve Atatürk Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Makedonların Tetova olarak adlandırdığı, bizim tarihimizde Kalkandelen olarak bildiğimiz şehre gideceğiz. Burada dünyaca ünlü Alaca Cami ve külliyesinde bulunan medrese, İpek Yolu üzerinde kurulmuş 500 yıllık Harabati Baba Bektaşi tekkesi görülecek yerler arasındadır. Üsküp’e varış. Panoramik Üsküp turumuza başlıyoruz. Ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın doğum yeri olan Üsküp’te göreceğimiz yerler arasında Üsküp Kalesi, Saat Kulesi, Türk Çarşısı, İsa Bey Camii, Mustafa Paşa Camii, Murat Paşa Camii, Kapan Han, Sulu Han, Kurşunlu Han, Davut Paşa Hamamı, Karpos Meydanı, Taş Köprü, Vardar Nehri, Makedonya Meydanı, Büyük İskenderin Heykeli, Zafer Kapısı bulunmaktadır. Ziyaretlerimizin ardından Türk çarşısında alışverişleriniz için serbest zaman. Şuşkabiberi, ustrumca yer fıstığı, çarıklar, çeşitli el işi hediyelikler  alabileceklerimiz arasındadır.  Turumuzun bitiminde otelimize transfer. Aksam yemeği ve  geceleme otelimizde.

6.Gün  Üsküp  (90km)  Pristine (90km) Prizren (100km)  Üsküp

Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından  Kosova sınır geçişimizle beraber Priştina’ya hareket. Sultan 1. Murat Türbesi  veya Meşhed-i Hüdavendigar Kosovanın Priştine Mitroviça yolu üzerinde Priştineye 6 km mesafede yer alır. Osmanli Devleti  padişahlarından Sultan I.Murad Han’ın savaşta şehit olması sonrasında iç organlarının gömüldüğü yerdir .Güzel anılar ile beraber Prizren’e harekete ediyoruz. Balkanların belki de en güzel ve en şirin kentlerinden birisi olan ve Osmanlıların 37 cami inşa ettikleri Prizren’de göreceğimiz ilk eser süslemeleriyle ünlü Sinan Paşa Camidir. Türkiye Cumhuriyeti  hükümeti tarafından son dönemlerde restore edilen Gazi Mehmet Paşa Hamamını ziyaret ettikten sonra serbest zaman. Serbest zaman sonrası Üskübe dönüş. Aksam yemeği ve  geceleme için otelimize geçiyoruz.

7.Gün  Üsküp İstanbul Ankara

Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından valizlerimizle birlikte otelden ayrılıyoruz. Alışveriş için serbest zamanın ardından saat 11:00’da buluşarak Skopje havalimanına hareket ediyoruz ve Pegasus havayollarının  PC 712 sefer sayılı 13:25 uçağı ile İstanbula hareket ve yine aktarma yaparak  Pegasus Havayollarının PC 106 sefer sayılı 17:35 uçağı ile Ankaraya hareket ve 18:30 da Ankaraya varış ve turumuzun nihayet bulması.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

-PEGASUS HAVAYOLLARI İLE ANKARA-İSTANBUL-SARAYBOSNA / SKOPJE-İSTANBUL-ANKARA GİDİŞ DÖNÜŞ TOPLAM 4 UÇAK BİLETİ

– 6 GECE BELİRTİLEN 4* OTELLERDE KONAKLAMA

      1.Gün: Otel Sarajevo 4* Saraybosna  http://www.sarajevohotel.ba/bs/galerija.html

      2.Gün :Otel Leotar 4* Trebinje  http://www.hotelleotar.com/sr/sobe/

      3.Gün:Otel Residence 4* Milocer/Budva  http://www.residencemontenegro.com/page16.html

      4.Gün:Otel Granit 4* Ohri http://www.hotelgranit.com.mk/#/zanas

      5/6 Gün:Otel OK 4* Üsküp  http://www.okhotel.mk/galerija/index.html

-6 ÖĞÜN AÇIK BÜFE SABAH KAHVALTISI,

-6 ÖĞÜN AKŞAM YEMEĞİ  ( Set menü olarak kalınacak otelde veya dışarıda yenilebilir)

-SARAYBOSNA SAVAŞ TÜNELİ, SARAYBOSNA VRELA BOSNA MİLLİ PARKI, KOTOR ESKİ ŞEHİR, MANASTIR ATATÜRK MÜZE GİRİŞ ÜCRETLERİ

-SARAYBOSNA HAVALİMANINDAN İTİBAREN TUR PROGRAMI GÜZERGAHI GEÇERLİ OLMAK KAYDI İLE SKOPJE HAVALİMANINA KADAR LÜKS OTOBÜS İLE TRANSFER

-GÜMRÜK GEÇİŞLERİNDEKİ VERGİ VE HARÇLAR

-TÜM REHBERLİK HİZMETLERİ

-YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI

-SEYAHAT SİGORTASI

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR

-ÖĞLE YEMEKLERİ

-AKŞAM YEMEKLERİNDE ALINACAK İÇECEKLER

-UÇAK İÇİ İKRAMLAR

-OTELLERDE YAPACAĞINIZ HER TÜRLÜ ŞAHSİ HARCAMALARINIZ

-PROGRAMDA BELİRTİLMEYEN TÜM HARCAMALAR

 

YouTube’den Üçbey Turizm’in Videolarına erişmek için Abone Ol!