default-logo
Seyahat Tarihi: AÇIK TARİHLİ TURLAR
Yer: DARENDE-GÜRÜN-DİVRİĞİ-ARAPGİR-EĞİN

28

5 BELDE TUR PROGRAMI

DARENDE-GÜRÜN-DİVRİĞİ-ARAPGİR-EĞİN  

1.GÜN:

Sabah kahvaltısını aldıktan sonra gezimize Divriği Kalesi, UNESCO Dünya mirasında yer alan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası ile gezmeye başlıyoruz. Camiinin giriş kapısına ikindi güneşi düştüğü zaman gölgelerden ayakta duran yandan bir erkek silüeti belirir. Bu silüetin önünde dikdörtgene benzer bir gölge daha vardır ve bu gölgelerin kuran okuyan ve namaz kılan adam olduğuna inanılır. Evliya Çelebi bu eser için şöyle demiştir: “Üstad, mermer bu camiye öyle emek sarf edip, kapı ve duvarları öyle nakış bukelamun eylemişki, Methinde diller kısır, kalem kırıktır.” Sonrasında Divriğinde taş evleri ve konakları geziyoruz.Eğin (Kemaliye)’e doğru yola çıkıyoruz. Kemaliye de tarihi Taş Dibi Mahallesi, Lökhane, Mani Yolu, Zincirlikaya, Seytali Parkı, Medrese ve Değirmen gezilerimizle büyüleniyoruz. Sonrasında Lökhanede yöresel ürünlerden alışveriş yaparken “bebik kahvelerimizi” yudumlayacak ve kiliseden müzeye dönüştürülen kent Tarihi müzesini gezeceğiz. Öğle yemeğimizi yöresel soframızda aldıktan hemen sonra dünyanın en büyük kanyonlarından biri olan Karanlık Kanyonu görüyoruz. Daha sonra “Orda bir köy var uzakta” şiirini yazan Ahmet Kutsi Tecer’in şirin köyü olan Apçağa Köyü’ne gidiyoruz. Gezi sonrası Kemaliye’de konaklama.

2.GÜN:

Otelde alınan sabah kahvaltının ardından Arapgir’e hareket ediyoruz. Arapgir, etrafını kuşatan sarı çiçek yaylasından doğup kentin içinden geçen pozluk çayının bereketinden faydalanıyor. Geçmişin görkemli ekonomisi şimdi bu verimli topraklardan elde edilen ürünlerle yeniden yakalanmaya çalışılıyor. Bağlar ve Dut ağaçları arapgir için çok önemli. Buraya özgü “Köhnü Üzümü” taze ve kurutulmuş olarak ciddi bir ekonomik değer oluşturuyor. Son zamanlarda da kent alternatif turizm potansiyelini harekete geçirmeye hazırlanıyor. Bizler gezimize öncelikle bu küçük ilçede Ulu camii ve Hankah, Karabaş-ı Veli Hazretleri, Tarihi Kütüphane, Meydan Köprüsü, Arapgir Evleri, Şeyh Hasan Bey (Cafer Paşa) camii, Gümrükçü Osman Paşa Camii, Mirliva Ahmet Bey (Çarşı) Camii ve Millet Hanı’nı gezerek arapgir gezimizi bitirip yol üzerinde öğle yemeğimizi alarak darende’ye doğru hareket ediyoruz. Darende’ye 13 km kala muhteşem mimarisi ile insanı cezbeden şeyh Abdurrahmani Erzincani Camii ve Türbesini ziyaret edip yolumuza devam ediyoruz. Yine yol üzerinde bulunan Abdurrahman Gazi ( Medi Şeyh) Medineli Şeyh de denilen tabeinden bu büyük zatıda ziyaret edip darendeye giriyoruz. İlk olarak Malatya Serdarı ve büyük komutan Seyyid Battal Gazi’nin amcası Seyyid Hasan Gazi Türbesi ve Şehitliğini geziyoruz. Burada kuş bakışı darendeyi seyrettikten sonra eşsiz bir görüntüye ve güzelliğe sahip olan aşudu (günpınar) şelalesine hareket ediyoruz. Kayaların ve suyun o eşsiz ahenginin suyun insanı rahatlatan melodisini yerinde müşahede edip akşam yemeğimizi aşududaki şelale restorantında alıyoruz. Bu mükemmel mekanda yemek yedikten sonra günün yorgunluğunu o eşsiz manzaraya karşı içilen çaylarımızla atıyoruz.Ardından konaklama için otelimize geçiyoruz.

3.GÜN:

Sabah kahvaltısını aldıktan sonra valizlerimiz ile birlikte otelimizden Şeyh Hamid-i Veli ( Somuncu Baba ) Camii ve Külliyesine hareket ediyoruz. Darende’nin ve Anadolu’nun en büyük manevi önderlerinden biri olan ( Hacı Bayram-ı Veli Hz, Akşemsettin Hz, Eşrefoğlu Rumi Hz.,Emir Sultan Hz ve Üftade Hazretleri gibi) ve ismini sayamayacağımız birçok Allah Dostu ve Veli insanın hocası olan Şeyh Hamid-i Veli ( Somuncu Baba ) Hazretlerinin Kabrini,Külliyesini,Camisini ve Somuncu Baba’nın hatırası olarak görülen Balıklı Kuyuları ile Çilehanesini geziyoruz. Buradan yürüyerek dünyada eşine az rastlayabileceğiniz Tohma Kanyonu ve Kudret Hamamını(havuzunu) görüp Gürün’e doğru hareket için yola çıkıyoruz. Yol üzerinde dünyaca ünlü ve dünyada bir eşinin amerika’da bir eyalette bulunan ve tohma ırmağının kaynaklarından biri olan gökpınar gölünü ve vadisini gezerek gürün’e hareket ediyoruz. Öğle namazını kılmak isteyenler için Gürün merkezindeki Tarihi Ulu cami’nde yarım saat mola veriyoruz. Akabinde yine güründe bulunan şuğul kanyonunu görüp dönüş için yola çıkıyoruz.

4.GÜN: Darende

Ankara’dan belirlenen noktadan akşam saatlerinde hareket ve sabah erken saatlerde Darende’ye varış. Otele yerleşme ve otelde kahvaltıya geçiş.Kahvaltının ardından turumuza ilçe merkezine 15 km uzaklıkta olan mimari açıdan oldukça dikkat çekici bir camiinin içerisinde kabri olan Abdurrahman Erzincani Hz.’nin,eşinin ve kızının kabirlerini ziyaret edip, bu ilginç ve güzel camiyi gezdikten sonra darende’de yol üzerinde bulunan tabeinden olan büyük veli ve şehit Abdurrahman Gazi Hz. (Medişeyh)’in kabrini ve medfun bulunduğu camiyi geziyoruz.Ziyaretimizi yaptıktan sonra Malatya Serdarı Battal Gazi’nin amcası ve kayınpederi, Büyük Komutan Seyyid Hasan Gazi Hz.’nin Türbesinin bulunduğu Hasan Gazi Tepesine geçiyoruz. Bu tepede bulunan Hasan Gazi Türbesini, Darende Şehitlik Abidesini ve Muazzam Darende manzarasını seyrederek ziyaretlerimize devam ediyoruz. Daha sonra doğal ve tarihi güzellikleri bünyesinde barındıran Günpınar Şelalesine doğru hareket ediyoruz. Günpınar Şelalesi’nin muhteşem güzelliğinin tadına, Şelale Restoranda alacağımız Öğle yemeği, çay, kahve ve dondurma ikramları ile varıyoruz. Buradan da Manevi ve doğal güzellikleriyle insanları büyüleyen Zaviye mahallesine doğru hareket ediyoruz. Yol üzerinde tarihi Yusuf Paşa Bedesteni, tarihi Ulu Cami ve Zengibar Kalesi’ni geziyoruz. Zaviye mahallesinde sırasıyla, Kudret Havuzu, Somuncu Baba Camii ve Külliyesi, kültür tanıtım merkezi ve müze, yöresel ürünlerin ve hediyelik eşyaların tezgahlarda bulunduğu Hamidiye Çarşısı, Tohma Kanyonu içindeki balıklı kuyular, Somuncu Baba Hz. Çilehanesini ziyaret ediyoruz. Öğleden sonra otelimizdeki odalarımıza yerleşiyoruz. Akşam yemeğine kadar istirahat ve serbest zaman. ( Arzu eden erkek misafirlerimizi Kudret Havuzundan, hanım misafirlerimiz de otelin havuzundan faydalanabilirler)Akşam yemeğini otelimizde alacağız.

5.GÜN :

Sabah kahvaltısını otelimizde alıyoruz. Kahvaltının ardından otelden ayrılacağız ve İsteğe bağlı olarak rafting, kudret havuzu, atv ile doğa gezintisi ve Kanyon gezisi yapılabilmektedir. Öğle Yemeği Otel, Hasbahçe veya Kanyon Alabalıkta alınacaktır. Öğlen Yemeğinden sonra Ankara hareket ediyoruz.

NOT: Rafting, Kudret Havuzu giriş ücretleri ve Atv gibi aktiviteler ekstra ücrete tabidir.

Açıklama: Turlarımız Grup bazlı çalışılmaktadır. 

YouTube’den Üçbey Turizm’in Videolarına erişmek için Abone Ol!

1062 Toplam Ziyaret 1 Bugün Ziyaret
Translate »